Odyseja Homera to jeden z najsłynniejszych eposów starożytnych w naszej kulturze. Dziesięcioletnia wędrówka Odyseusza, wracającego z wojny trojańskiej do rodzinnej Itaki, to wielowątkowa opowieść o tym, co w naszym życiu jest najważniejsze i o tym, jakie trudności napotykamy w życiu. Każdy czytelnik do dzisiaj jest w stanie utożsamić się z tym greckim herosem.
Spis treści
Wątek podróży Odyseusza
Odyseusz był jednym z królów greckich, którzy odpowiedzieli na wezwanie króla Menelaosa i stawili się ze swoją armią pod Troją, by oblegać miasto i odzyskać żonę króla, Helenę. To on wpadł na pomysł użycia podstępu w postaci konia trojańskiego, by wreszcie po dziesięciu latach zdobyć i zniszczyć Troję. Po tym wydarzeniu mógł wreszcie wrócić do domu, lecz okazało się to trudniejsze, niż podejrzewał. Naraził się Posejdonowi, który zaczął zsyłać na niego coraz to nowe przeszkody, przez które droga Odyseusza do Itaki trwała kolejne dziesięć lat. W trakcie podróży bohater musiał stawiać czoła kolejnym niebezpieczeństwom i wpisać się na wyżyny swojego sprytu i przebiegłości, by pokonywać olejne przeszkody. Spotkał czarodziejkę Kirke i uniknął zamienienia w świnię, odwiedził Hades, a także wyspę wiatrów boga Eola. Ostatecznie jednak udało mu się dotrzeć do ukochanej ojczyzny, odzyskać tron i rodzinę.
Wątek Penelopy
Penelopa była żoną Odyseusza, która przez dwadzieścia lat wiernie czekała na powrót męża do domu. Nie ulegała tłumom zalotników, którzy chcieli zająć miejsce przy jej boku, posiąść piękną małżonkę oraz zdobyć tron Itaki. Odrzucała te natarczywe prośby. Obwieściła, że będzie gotowa do ponownego ożenku, gdy ukończy szycie nowej szaty. Jednak to, co uszyła za dnia, pruła w nocy, by jej praca mogła trwać jak najdłużej. W ten sposób udało się jej dotrzymać do powrotu Odyseusza do domu po wielu latach.
Wątek Telemacha
Telemach był synek Odyseusza, który stracił go z oczu, gdy miał zaledwie kilka lat. Nie był jednak w stanie uwierzyć w rozpowszechnianą przez wszystkich wersję o śmierci ojca i sam wyruszył w wielką w podróż w jego poszukiwaniu. W jej trakcie również doznawał wielu przygód, ponieważ dotarł nawet do kilku uczestników wojny trojańskiej, choćby króla Menelaosa. W końcu młodzieniec spotyka ojca po powrocie do Itaki i rozpoznaje go, mimo wielu lat rozłąki, a także pomaga pokonać tabuny zalotników Penelopy oraz odzyskać tron.
Wątek mitologii greckiej
Świat Odysei jest głęboko zanurzony w mitologii greckiej, a w akcji poematu udział biorą bogowie, którzy mają bezpośredni wpływ na losy bohaterów. Dla przykładu – głównym oponentem Odyseusza i sprawcą tego, że jego podróż powrotna trwała aż dziesięć lat jest Posejdon,bóg mórz i oceanów. Postanowił on zemścić się na herosie, który w pewnym momencie zabił jego syna, cyklopa Polifema. Z kolei protagonistę poematu zawsze wspierała Atena, bogini mądrości i wojny sprawiedliwej, będąca pod wielkim wrażeniem jego przebiegłości, inteligencji, mądrości i sprytu. Hermes, boski, olimpijski posłaniec, natomiast przyniósł Odyseuszowi wyzwolenie, gdy ten przebywał z nimfą Kalipso, zakochanej w nim i nie chcącej wypuścić go ze swojej wyspy. W eposie w pomniejszy sposób bierze udział jeszcze wielu bogów greckich.