Odyseja – bohaterowie

Autor: Grzegorz Paczkowski

Odyseja Homera to wielki epos, który zawiera w sobie wiele wątków, lecz także ogrom barwnych postaci, zarówno tych realnych, jak i fantastycznych bądź mitologicznych. Każda z nich prezentuje specyficzną postawę wobec życia, dzięki czemu czytelnik może się z niektórymi z nich mocno utożsamić. 

Odyseusz

Główny bohater eposu. Król Itaki, który brał udział w wojnie trojańskiej, a potem naraził się na gniew Posejdona, przez co do domu wracał przez dziesięć lat. Człowiek wyróżniający się pod względem intelektu, przebiegłości, sprytu i mądrości. Stworzył konia trojańskiego, dzięki któremu po dziesięciu latach Grecja wygrała wojnę. Odyseusza charakteryzowała wytrwałość, ponieważ mimo przeciwności losu i wielu niebezpieczeństw nie zrezygnował z chęci powrotu do domu. Jego trud został nagrodzony, wrócił do Itaki, lecz i tak musiał walczyć o odzyskanie tronu, co również mu się udało. 

Penelopa 

Żona Odyseusza, symbol wierności i wytrwałości. Przez dwadzieścia lat nieobecności męża nie straciła wiary w jego powrót i nie pozwoliła się dotknąć zalotnikom. Uciekała się do różnych forteli , by udaremnić próby pojęcia jej za żonę i zdobycia tronu Odyseusza przez kogokolwiek innego. Nigdy nie zwątpiła w Odyseusza. Symbol wytrwałości i wierności małżeńskiej. 

Telemach

Syn Odyseusza, który pożegnał ojca, gdy miał kilka lat. Również nigdy nie zwątpił w to, że ojciec żyje i że w końcu powróci do ojczyzny. Z tęsknoty sam wyruszył w podróż, by poszukiwać Odyseusza,a gdy ten wrócić do domu, mężnie stanął po jego stronie i pomógł mu odzyskać należne mu miejsce w królestwie. 

Kirke

Bezwzględna czarodziejka z wyspy Ajaji. Zamieniała nieproszonych gości w świnie, lecz Odyseuszowi udało się ją oszukać i uniknął tego losu, a nawet rozkochał w sobie kobietę. 

Kalipso

Nimfa, która zakochała się w Odyseuszu i zmusiła go do pozostawania na jej wyspie Ogigii. Zaborcza istota wypuściła bohatera dopiero na rozkaz Zeusa przyniesiony jej przez Hermesa. 

Posejdon

Bóg mórz i oceanów, który znienawidził Odyseusza po tym, jak ten oślepił jego syna, cyklopa Polifema. Przez dziesięć lat mścił się na bohaterze, rozbijając jego okręty i krzyżując plany powrotu do Itaki. 

Atena

Grecka bogini mądrości. Sprzyjała Odyseuszowi, który imponował jej swoją inteligencją. 

Eol

Przyjazny bóg wiatrów, który gości na swojej wyspie Odyseusza, a także powierza mu magiczny worek, w którym zamknął niebezpieczne wiatry, tak, by bohater mógł bezpiecznie dopłynąć do domu. 

Argos

Pies należący niegdyś do Odyseusza, który cierpliwie czekał na swojego pana, a gdy zobaczył go w końcu po dwudziestu latach rozłąki, mógł spokojnie skonać na jego rękach. 

Alkinoos 

Król Scherii. W czasie gościny na jego dworze, Odyseusz opowiada dzieje swoich przygód. 

Nauzykaa

Córka Alkinoosa, któa jako pierwsza odnajduje pół żywego Odyseusza na brzegu morza. 

Dodaj komentarz