Przypowieść o maku – interpretacja wiersza

Dom w innym miejscu

Jednocześnie dom jest symbolem ciepła, miłości i bezpieczeństwa. W wierszu wyraźnie jest zaznaczone, że „domek z ogrodem może stać na każdej” planecie i gwieździe. Jest to przenośnia, wskazująca, iż bezpieczeństwo i poczucie bliskości możemy odnaleźć wszędzie, nie tylko w tym miejscu, w którym obecnie jesteśmy.

Niewyobrażalna ilość ludzi

Makówka może oznaczać nie tylko kosmos, ale także wszystkich ludzi na Ziemi, a pojedyncze ziarnko – każdego człowieka. Ziarenko maku jest malutkie, ale w makówce jest go dużo, tak dużo, że nikt nie jest w stanie ich zliczyć – podobnie jest z ludźmi. Nie jesteśmy w stanie wyobrazić sobie liczby wszystkich istnień na ziemi i poświęcić chwili każdemu z nich.

Problemy i trudności nas wszystkich

Część badaczy twórczości Miłosza uważa, że ziarenko maku może mieć jeszcze dwa znaczenia. W pierwszym z nich jest to metafora problemów każdego człowieka, które w skali świata (makówka) są niczym, są błahe i nic nie znaczące. Jednocześnie takich ziarenek maku w makówce jest ogrom, co oznacza, że każdy z nas mierzy się z podobnymi problemami i trudnościami. Jednakże samotność, jaka towarzyszy w dzisiejszym świecie każdemu, trudno znaleźć w sobie odwagę, by porozmawiać z kimś o swoich zmartwieniach.

Wędrówka po ziarnkach maku

Miłosz dużo podróżował w czasie swojego życia i w wielu miejscach czuł się, jak w domu. Ziarnka maku można więc interpretować także jako każde pojedyncze miejsce na Ziemi, w którym poeta się znalazł i czuł, jakby to było jego miejsce na świecie. Jednocześnie miał świadomość, że kolejnych miast czy krajów jest więcej i tylko czekają na odkrycie. Miał nadzieję, że w nowym miejscu też będzie czekać na niego „domek z ogrodem”.

Dodaj komentarz