Czas, miejsce akcji i cechy świata przedstawionego Opowieści z Narnii. Lew, czarownica i stara szafa

Autor: Grzegorz Paczkowski

Opowieści z Narnii: lew, czarownica i stara szafa to powieść autorstwa S.C. Lewisa, która dzisiaj należy już do absolutnej klasyki gatunku fantasy. Niesamowity świat wyczarowany przez Lewisa przeplata się w rzeczywistością, jaką znamy wszyscy z życia codziennego. Obok niej jednak istnieje inny świat, który rządzi się kompletnie innymi magicznymi zasadami. 

Miejsce akcji

Akcja utworu rozgrywa się na początku na angielskiej prowincji, gdzie wysłane zostaje rodzeństwo Pevensie, by uchronić je przed niebezpieczeństwem bombardowanego Londynu. Jednak po przejściu przez magiczną szafę, dzieci trafiają do Narnii – fantastycznej krainy pełnej skalistych wzgórz, lasów, strumieni i rzek. 

Czas akcji

Akcja utworu rozgrywa się w czasie II wojny światowej, w momencie, kiedy wojska III Rzeczy dokonywały nalotów bombowych na Londyn. To właśnie te wydarzenia spowodowały, że rodzeństwo zostało wysłane na jakiś czas do domu zaprzyjaźnionego profesora Kirke’a, gdzie odnalazły przejście do Narnii. Jednocześnie w fantastycznej krainie obowiązuje zupełnie inny porządek czasowy, niekompatybilny z tym realnym. Całe lata w Narnii potrafią trwać tyle, co kilka sekund w naszej rzeczywistości. Czas w Narnii może podlegać również wielu modyfikacjom, zatrzymywaniu, lub przyspieszaniu pór roku, itp. 

Świat przedstawiony

Podstawowym światem, w którym osadzone są Opowieści z Narnii jest rzeczywistość, która otacza każdego z nas na co dzień. W dodatku jest w nim wyodrębniony bardzo konkretny moment historyczny – II wojna światowa – co ma go dodatkowo uwiarygodnić w oczach czytelnika. Światem równoległym jest rzeczywistość Narnii – fantastycznej krainy, w której przeplatają się baśniowość, magia i metafizyka. To świat zamieszkany przez wiele magicznych istot, nie tylko przez zwierzęta posługujące się bez trudu ludzką mową, lecz także przez fauny, driady, olbrzymy, czarownice, czy dżiny. Narnia nie podlega również prawom natury – ta bowiem może być modyfikowana przez magię. Tak dzieje się, kiedy Biała Czarownica sprawia, że od wielu lat w Narnii panuje sroga zima, lecz nie nadchodzą święta Bożego Narodzenia. Wiosna nadchodzi dopiero w momencie symbolicznego powrotu do Narnii Aslana. Rzeczywistość tej fantastycznej krainy to przestrzeń stworzona przez tajemniczego Władcę Zza Morza i podlegająca przez niego wprowadzonym prawom. Narnia podlega również przeznaczeniu, czego dowodzi konieczność spełnienia się przepowiedni o dwóch synach Adama i dwóch córkach Ewy, które mają zasiąść na czterech tronach w Narnii. Kraina ma swojego władcę i opiekuna w postaci lwa Aslana, który przybywa do swojej dziedziny raz na jakiś czas, by sprawdzić, czy panuje w niej dobrobyt i poprawić ewentualne niedociągnięcia. Jego przeciwniczką staje się Biała Czarownica, która przy pomocy nieczystej magii przejmuje w całej krainie rządy i unieszczęśliwia jej mieszkańców. Pojawienie się w Narnii ludzi zaburza chwiejną równowagę sił, ponieważ stwarza niebezpieczeństwo wypełnienia się proroctwa, dlatego też wiedźma stara się pozbyć intruzów raz na zawsze, do czego oczywiście nie może dojść. To świat oryginalny i bardzo wciągający. 

Dodaj komentarz