Czy warto uczyć się języków obcych? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie w formie wypowiedzi argumentacyjnej.

Autor: Grzegorz Paczkowski

Większość z nas uczy się jakiegoś języka obcego od dziecka, zaczynamy tę naukę w wieku tak młodym, że później uważamy znajomość, na przykład angielskiego, za normę, nie zastanawiamy się nad jej zasadnością. Ten akurat język jest w powszechnym użyciu na całym świecie, czy więc warto poznawać inne języki? W swojej pracy postaram się udowodnić, że tak. 

Dzięki znajomości naszego języka ojczystego jesteśmy w stanie żyć i funkcjonować we własnym kręgu kulturowym. Z biegiem lat poznajemy różne pojęcia, znaczenia i zastosowania słów, nasz język wzbogaca się, dzięki czemu jesteśmy w stanie coraz lepiej, klarowniej i precyzyjniej opisywać i interpretować otaczającą nas rzeczywistość. Im zaś dokładniej ją opiszemy i zrozumiemy, tym łatwiej będziemy potrafili się w jej ramach poruszać i tym bardziej komfortowo będziemy mogli żyć. Cały czas mówimy o jednym tylko języku, czyli jednym konkretnym kodzie, który – nawet jeśli jest bardzo rozwinięty, tak jak język polski – posiada swoje ramy i ograniczenia. Niektóre zjawiska, sytuacje, pojęcia czy dziedziny, precyzyjniej potrafią być wyjaśnione w innych językach i jest to jeden z podstawowych argumentów, dlaczego warto ich poznać jak najwięcej. 

Im więcej języków znamy, tym więcej znamy kodów, dzięki którym jesteśmy w stanie patrzeć na rzeczywistość z dużo większej ilości perspektyw. Weźmy pod uwagę język angielski, którego znajomość w większości państw świata stała się już standardem. Dzięki temu, że tak jest, moglibyśmy się bez większego problemu porozumieć z ludźmi mieszkającymi po drugiej stronie kuli ziemskiej. Moglibyśmy ich poznać, opowiedzieć im o swoim kraju, posłuchać o życiu w egzotycznych rejonach świata. Dzięki znajomości języka więc zyskujemy dodatkowe źródła wiedzy o świecie, a wiedzy przecież nigdy dość. 

Dzięki znajomości języków obcych otwierają się przed nami nowe możliwości życiowe: możemy na przykład szukać studiów nie ograniczając się wyłącznie do tych, które dostępne są w naszym kraju ojczystym. Tak samo z pracą. Jeśli ktoś jest miłośnikiem egzotyki, może dzisiaj wyprowadzić się do ciepłych krajów i tam rozpocząć nowe życie bez obaw o poczucie odrzucenia czy niezrozumienia, pod warunkiem, że wcześniej nauczy się języka hiszpańskiego, przynajmniej w stopniu komunikatywnym. 

Nauka języków obcych pozwala na dostęp do literatury obcojęzycznej bez konieczności polegania na kompetencjach tłumaczy. Możemy czytać dzieła klasyków dosłownie w takim kształcie, w jakim zostały stworzone. Możemy uczyć się z zagranicznych podręczników, oglądać zagraniczne filmy, itd. 

Znajomość języków obcych dosłownie i w przenośni otwiera przed nami świat na oścież. Dlatego tak ważne jest to, by poznać ich możliwie jak najwięcej, przynajmniej w stopniu umożliwiającym nam swobodną rozmowę z innym użytkownikiem danego języka. Dziś absolutnym standardem jest znajomość języka angielskiego, dzięki któremu możemy porozumiewać się w większości miejsc na świecie, jednak im więcej języków obcych poznamy, tym więcej zyskamy możliwości komfortowego życia i zdobywania wiedzy z rozmaitych źródeł. Mam nadzieję, że moje argumenty to udowodniły. 

Dodaj komentarz