Z przyjacielem łatwiej pokonywać trudności. Napisz rozprawkę, w której rozważysz trafność tego stwierdzenia. W wypracowaniu odwołaj się do wybranej lektury obowiązkowej oraz innego utworu literackiego

Autor: Grzegorz Paczkowski

Przyjaźń to jedna z najważniejszych i najbardziej wartościowych wartości, jakie dane są nam w życiu. Przyjaciele dzielą z nami chwile radości, a także są istotnym wsparciem w chwilach zwątpienia, niepowodzenia, czy złości. Na co dzień nie zawsze doceniamy posiadanie przyjaciół, jeśli jednak mamy ich wokół siebie – mamy wielki skarb. Bez nich bowiem nasze codzienne życie nie byłoby tak barwne, a na pewno dużo ciężej byłoby nam znosić ciężkie chwile w samotności. Uważam, że prawdą jest stwierdzenie, że z przyjacielem dużo łatwiej jest pokonywać trudności, co postaram się udowodnić na przykładach zaczerpniętych z literatury. 

Chyba najpopularniejszą powieścią dotykającą tematyki przyjaźni jest Mały Książę Antoine’a de Saint Exupery’ego. To opowieść o małym chłopcu, który wyrusza w wielką podróż po kosmosie, by odnaleźć odpowiedź na pytanie, czym jest miłość, przyjaźń, jak powinna wyglądać relacja z drugą istotą, gdyż na jego planecie pojawiła się Róża i Księciu wydawało się, że ją pokochał. Chłopiec podróżuje, lecz na wielu planetach spotyka tylko dorosłych, którzy zatraceni są we własnych problemach i nie sprawiają wrażenia, że wiedzą cokolwiek o życiu. Dopiero, kiedy na Ziemi Mały Książę spotyka Lisa, ten tłumaczy mu na czym polega przyjaźń. Mówi, że przyjaciela warto mieć nawet, kiedy jest on daleko, bo sama świadomość tego, że gdzieś tam istnieje ktoś, kto dobrze nam życzy, jest dużą ulgą w trudnej chwili. Zwraca jednak uwagę na to, że przyjaźń wiąże się z wielką odpowiedzialnością za drugą osobę, bo taka relacja musi być obustronna, inaczej prędzej czy później ktoś będzie w niej bardzo cierpiał. Dzięki spotkaniu z Lisem, Mały Książę zaczyna rozumieć, że jego relacja z Różą daleka jest od przyjaźni i miłości, ponieważ jest bardzo jednostronna i tylko chłopiec jest w nią prawdziwie zaangażowany. Lis okazał się więc przyjacielem Księcia, ponieważ pomógł mu odnaleźć prawdę, choć mogła to być prawda bolesna. 

Dodaj komentarz