Róż­ne ob­li­cza przy­jaź­ni. Omów za­gad­nie­nie na pod­sta­wie Lal­ki Bo­le­sła­wa Pru­sa. W swo­jej od­po­wie­dzi uwzględ­nij rów­nież wy­bra­ny kon­tekst

Każdy potrzebuje w życiu przyjaźni nie mniej niż miłości, akceptacji, czy spełnienia zawodowego. Przyjaźń jednak przyjaźni nierówna, o czym przekonało się wielu bohaterów literackich. Niektórzy bowiem rozumieją przyjaźń zupełnie inaczej niż, ludzie, którzy nią ich obdarzyli, inni posuwają się nawet do nikczemności wykorzystywania swoich przyjaciół dla osiągnięcia własnych celów. Jednak w momencie, kiedy trafimy na prawdziwą przyjaźń, możemy być pewni, że mamy skarb. 

Młodość jako czas pierwszych nadziei i rozczarowań. Matura próbna 2023

Młodość to czas, w którym człowiek wciąż dojrzewa i uczy się, jakie zasady rządzą otaczającym go światem. Jest to także moment, w którym łatwo jest popełnić błąd, nie zauważyć ważnych kwestii lub na własnej skórze przekonać się o konsekwencjach pewnych czynów.

Za­ufa­nie jako pod­sta­wa two­rze­nia re­la­cji mię­dzy­ludz­kich. W pra­cy od­wo­łaj się do: wy­bra­nej lek­tu­ry obo­wiąz­ko­wej, in­ne­go utwo­ru li­te­rac­kie­go oraz wy­bra­nych kon­tek­stów

Zaufanie do drugiego człowieka jest absolutną podstawą tworzenia jakichkolwiek relacji między ludzkich. W dzisiejszych czasach o prawdziwe zaufanie niestety jest coraz trudniej. Bez niego jednak nie da się stworzyć prawdziwej i pełnowartościowej przyjaźni ani miłości.

Czy możliwa jest przyjaźń w sytuacjach skrajnych? Omów zagadnienie na podstawie Dżumy Alberta Camusa. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.

Przyjaźń to jedna z największych wartości w życiu ludzkim. Obecność w naszym życiu kogoś zaufanego, do kogo będziemy mogli zwrócić się w każdej chwili i z każdą sprawą, w dodatku bez lęku przed tym, że zostaniemy ocenieni, jest nie do przecenienia. Łatwo jest jednak przyjaźnić się w momentach łatwych. Prawdziwa przyjaźń jednak sprawdza się nawet w sytuacjach kryzysowych, kiedy mogłoby się wydawać, że znikąd pomocy już nie otrzymamy. Literatura podkreśla istnienie takiej przyjaźni w bardzo wielu dziełach. 

Co skłania człowieka do poświęceń? Omów zagadnienie na podstawie Dżumy Alberta Camusa. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.

Poświęcenie to bardzo trudny termin, który trudno jest jednoznacznie sklasyfikować i wyjaśnić. Każda sytuacja wymaga od nas poświęcenia się w nieco inny sposób. Niekiedy są to drobnostki, innym razem rzeczy, które mogą zaważyć o całym naszym dalszym życiu. Ile rodzajów poświęcenia, tyle samo można by odnaleźć motywacji. Może być to miłość,może być poczucie odpowiedzialności, a może po prostu spontaniczny, trudny do racjonalnego uzasadnienia impuls. 

Różne metody walki z wrogiem. Omów zagadnienie na podstawie Konrada Wallenroda Adama Mickiewicza. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.

Walka może być rozumiana na bardzo wiele różnych sposobów. Na wiele różnych sposobów jest również … Czytaj dalej

Uległość czy walka? Uzasadnij swój wybór, odwołując się do wybranych bohaterów literackich i własnych doświadczeń

W życiu spotykają nas bardzo różne sytuacje, niektóre z nich są na tyle ciężkie lub ekstremalne, że wymagają od nas zajęcia konkretnej postawy życiowej, podjęcia decyzji, od której być może będzie zależało to, jakimi staniemy się ludźmi, a na pewno jak sami będziemy o sobie myśleć w przyszłości.

Aleksy Alek Dawidowski – charakterystyka

aleksy dawidowski

Aleksy Dawidowski, nazywany przez przyjaciół po prostu Alkiem, to jeden z głównych bohaterów opartej na prawdziwych wydarzeniach powieści, pt. Kamieni na szaniec. 

Napisz rozprawkę, w której rozważysz wpływ trudnych doświadczeń na życie bohaterów wybranej lektury obowiązkowej oraz innego utworu literackiego

„Tyle wiemy o sobie, ile nas sprawdzono” – to parafraza genialnego fragmentu wiersza Wisławy Szymborskiej, polskiej poetki oraz noblistki. Oznacza to, że możemy być siebie pewni tylko w tych aspektach, o których przekonaliśmy się w sytuacjach kryzysowych.

Motyw patriotyzmu w literaturze – konteksty z różnych epok

Patriotyzm i bardzo szeroko pojmowana miłość do ojczyzny to jeden z głównych motywów literatury polskiej. Jest tak przede wszystkim dlatego, że nasz kraj bardzo często cierpiał ze względu na różnego rodzaju historyczne zawieruchy – wojny, zabory, okupacje, komunizm. Były to sytuacje, w których naród musiał się jednoczyć pod wspólnym sztandarem, by walczyć o wolność kraju – swojego domu i ojczyzny.

Motyw wojny w literaturze – konteksty z różnych epok

Wojny, konflikty zbrojne, starcia polityczne, żądza władzy – to czynniki, które niestety towarzyszą człowiekowi od zarania dziejów, dając świadectwo temu, że od tysięcy lat nie jesteśmy w stanie poradzić sobie z mroczną stroną naszego ułomnego charakteru.

Motyw miłości w literaturze – konteksty z różnych epok

Miłość uważana jest za najważniejsze i najsilniejsze uczucie, jakiego może doświadczyć człowiek w swoim życiu. Odnalezienie człowieka, którego się pokocha i który pokocha nas, jest największym wyzwaniem, ale i najbardziej satysfakcjonującym sukcesem w życiu. Ze względu na swoją siłę, miłość potrafi być też mocą destruktywną, jeśli jest nieodwzajemniona albo na różne sposoby wypaczona.