Dlaczego warto dbać o zieleń? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie w formie wypowiedzi argumentacyjnej.

Autor: Grzegorz Paczkowski

Zieleń to kolor, który – według badań – uspokaja nasze emocje, łagodzi nerwy, pozwala uspokoić wzburzenie lub stres. W nerwowych sytuacjach warto znaleźć kilka chwil na popatrzenie na korony drzew lub zadbany trawnik albo nawet krótki spacer – taki zabieg pomaga się wyciszyć. To jednak nie jedyny i na pewno nie najważniejszy powód, dla którego codziennie każdy z nas powinien przykładać się do dbałości o zieleń w okolicy swojego miejsca zamieszkania. 

Przede wszystkim roślinność pełni w naszym środowisku niezastąpioną funkcję estetyczną. Człowiek genetycznie wciąż jest uwarunkowany na egzystencję w środowisku naturalnym, dlatego prędzej czy później będziemy czuć się niekomfortowo w wielkich ośrodkach miejskich, w których coraz częściej natura ustępuje betonowo-szklanym konstrukcjom, biurowcom, autostradom i galeriom handlowym. Stąd też coraz częstsze w wielkich aglomeracjach plany zalesiania miast – budowania parków, reprezentacyjnych alejek drzewnych czy nawet sadzenie trawy pomiędzy przęsłami torów tramwajowych. Duża ilość roślinności w okolicy miejsca naszego zamieszkania lub pracy wspomaga ludzkie funkcje poznawcze, dobrze wpływa na koncentrację oraz poprawia ogólne samopoczucie. 

Roślinność ma niebagatelny wpływ na jakość powietrza. Dlatego dbałość o nią i jej rozwój powinien być priorytetem zwłaszcza w dużych miastach, gdzie przemysł generuje ogromne ilości zanieczyszczeń. Drzewa nie tylko absorbują dużą część szkodliwych substancji, lecz także wydzielają czysty tlen, który jest nam niezbędny do życia. Funkcją zieleni, o której niewiele się mówi jest również wpływ na temperaturę, co staje się coraz istotniejsze w dobie globalnego ocieplenia. Korony drzew potrafią szczelnie osłonić dany obszar przed promieniami słonecznymi, co znacznie zwiększa komfort życia w upalne dni. Dodatkowo chroni przed takimi zjawiskami, jak wydzielanie do powietrza, którym oddychamy szkodliwych substancji z topiącego się asfaltu. Roślinność pełni wreszcie funkcję czysto ozdobną, dekoracyjną. Jej różnorodność potrafi wprowadzić życie do każdego wnętrza i sprawić, że nasz gabinet czy pokój staną się miejscami, w których po prostu dobrze spędza nam się czas. 

Dodaj komentarz