Zieleń to kolor, który – według badań – uspokaja nasze emocje, łagodzi nerwy, pozwala uspokoić wzburzenie lub stres. W nerwowych sytuacjach warto znaleźć kilka chwil na popatrzenie na korony drzew lub zadbany trawnik albo nawet krótki spacer – taki zabieg pomaga się wyciszyć. To jednak nie jedyny i na pewno nie najważniejszy powód, dla którego codziennie każdy z nas powinien przykładać się do dbałości o zieleń w okolicy swojego miejsca zamieszkania.
Przede wszystkim roślinność pełni w naszym środowisku niezastąpioną funkcję estetyczną. Człowiek genetycznie wciąż jest uwarunkowany na egzystencję w środowisku naturalnym, dlatego prędzej czy później będziemy czuć się niekomfortowo w wielkich ośrodkach miejskich, w których coraz częściej natura ustępuje betonowo-szklanym konstrukcjom, biurowcom, autostradom i galeriom handlowym. Stąd też coraz częstsze w wielkich aglomeracjach plany zalesiania miast – budowania parków, reprezentacyjnych alejek drzewnych czy nawet sadzenie trawy pomiędzy przęsłami torów tramwajowych. Duża ilość roślinności w okolicy miejsca naszego zamieszkania lub pracy wspomaga ludzkie funkcje poznawcze, dobrze wpływa na koncentrację oraz poprawia ogólne samopoczucie.
Roślinność ma niebagatelny wpływ na jakość powietrza. Dlatego dbałość o nią i jej rozwój powinien być priorytetem zwłaszcza w dużych miastach, gdzie przemysł generuje ogromne ilości zanieczyszczeń. Drzewa nie tylko absorbują dużą część szkodliwych substancji, lecz także wydzielają czysty tlen, który jest nam niezbędny do życia. Funkcją zieleni, o której niewiele się mówi jest również wpływ na temperaturę, co staje się coraz istotniejsze w dobie globalnego ocieplenia. Korony drzew potrafią szczelnie osłonić dany obszar przed promieniami słonecznymi, co znacznie zwiększa komfort życia w upalne dni. Dodatkowo chroni przed takimi zjawiskami, jak wydzielanie do powietrza, którym oddychamy szkodliwych substancji z topiącego się asfaltu. Roślinność pełni wreszcie funkcję czysto ozdobną, dekoracyjną. Jej różnorodność potrafi wprowadzić życie do każdego wnętrza i sprawić, że nasz gabinet czy pokój staną się miejscami, w których po prostu dobrze spędza nam się czas.
Warto dbać o zieleń, ponieważ w ten sposób dbamy o siebie oraz o swoich najbliższych, a także o komfort oraz odpowiednio wysoki standard życia w naszej okolicy, mieście, kraju. Zawsze należy pamiętać, że zaniedbana zieleń nie będzie spełniała swoich pozytywnych funkcji, a proces przywrócenia jej do dobrego stanu jest zazwyczaj długotrwały i wymaga dużych nakładów finansowych, czasowych i energetycznych. Dbając o zieleń wykazujemy się troską nie tylko o nas samych, lecz także o przyszłe pokolenia i ich życie. Troska ta jest szczególnie istotna w czasach kryzysu naturalnego.
Mam nadzieję, że powyższe argumenty są wystarczające na poparcie tezy, że warto każdego dnia poświęcić chociaż chwilę na działania ukierunkowane na rozwój zieleni w naszej okolicy, ponieważ w ten sposób udowadniamy, że jesteśmy świadomymi ludźmi, którzy znają swoje powinności i myślą perspektywicznie, a nie wyłącznie w kategoriach „tu i teraz”.