Dżuma – bohaterowie

Cottard – negatywny charakter powieści. Człowiek o mglistej przeszłości, prawdopodobnie przestępca, ponieważ jest poszukiwany przez policję, co doprowadza go do próby samobójczej. Stan wyjątkowy spowodowany epidemią w Oranie, sprzyja mu, ponieważ policja przestaje go ścigać. Mężczyzna staje się więc coraz bardziej śmiały, wstępuje z powrotem na ścieżkę przestępstwa i trudni się nielegalnym przerzutem towarów i ludzi przez granicę izolowanego miasta. Kiedy sytuacja się uspokaja i miasto wraca do normalnego funkcjonowania, Cottard załamuje się psychicznie i wpada w ręce policji. 

Raymond Rambert – dziennikarz i reporter, który trafia do Oranu w celach zawodowych – ma przygotować reportaż o sytuacji i życiu Arabów w mieście. Po zamknięciu miasta prezentuje on bardzo egoistyczną postawę – chce za wszelką cenę wydostać się ze strefy izolacji, ponieważ „nie jest stąd” i tęskni za ukochaną. Ma bardzo zawężoną perspektywę i wymaga, by stosowano wobec niego inne standardy. Szuka nawet nielegalnej drogi wydostania się z Oranu, ostatecznie jednak przechodzi przemianę i włącza się w pomoc cierpiącym. 

Ojciec Paneloux – duchowny katolicki, który na początku epidemii mówi rzeczy zgodne z doktryną Kościoła, ale oderwane od rzeczywistości. Stawia siebie poza społeczeństwem, które rzekomo samo zasłużyło na zagładę. Jest w swoich poglądach zatwardziały i pewny ich słuszności. Pod wpływem śmierci spotykanej na każdym kroku, jego myślenie zmienia się, przestaje głosić, że dżuma jest karą za grzechy, ponadto sam włącza się w pomoc chorym. Umiera pod koniec epidemii, lecz nie pozwala wezwać do siebie lekarzy. 

Sędzia Othon – urzędnik sądowy, służbista odznaczający się całkowitym, przesadnym oddaniu sprawom sprawiedliwości. Dla najbliższych jest oschły i oficjalny. Dopiero śmierć jego syna doprowadza do jego przemiany. Dopuszcza do siebie głębsze uczucia, zaczyna dbać o rodzinę, a nawet dobrowolnie zgłasza się do pomocy w obozie kwarantanny. 

Dodaj komentarz