Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi – streszczenie

Autor: Grzegorz Paczkowski

Program Manfred

Net przedstawia przyjaciołom Manfreda, program komputerowy, który rzekomo potrafi się uczyć i jest w stanie rozwiązywać testy i klasówki. Wobec użycia takie gadżetu sceptyczna jest Nika. W trakcie klasówki z geografii program okazuje się jednak nieco problematyczny, a sprzeczka z nim powoduje, że Net zostaje podejrzany o rozdwojenie jaźni. Kopie programu Manfred przez przypadek wyciekają do sieci, jednak niebezpieczeństwu w porę zapobiega ojciec chłopaka. 

Bohaterowie odkrywają istnienie duchów

Zbliża się remont szkoły, a to oznacza, że trójka przyjaciół musi zabrać swój sprzęt ze strychu w szkole. W trakcie robienia porządków są świadkami tego, jak „ożywa” jeden z przebywających tam szkieletów. Na śmierć przeraża to Nikę, która ucieka z krzykiem. Później jednak cała trójka zaczyna się interesować temat istnienia duchów i ich obecności w życiu materialnym. W międzyczasie z pracy zostaje zwolniony stróż, ponieważ w środku nocy zbiegł z miejsca pracy bez wyjaśnienia. Dzieci informują dyrektora, że przyczyną ucieczki mógł być szkolny duch, lecz ten nie ma zamiaru wierzyć w tego rodzaju opowieści i domniemania. Dzieci więc podejmują walkę na własną rękę. Montują w szkole specjalne wykrywacze, a Felix używa kolejnego wynalazku, nazywającego się Penetrator, który ma za zadanie przepędzić ducha falami radiowymi, co się udaje. Szkolne duchy ośmielają się wobec dzieci i wyjawiają im sekret, że na strychu znajduje się kabina samolotu rozbitego w czasie wojny. Resztę historii podpowiada im dyrektor – rozbitym samolotem uciekało małżeństwo z małym dzieckiem. Odnaleziony wrak zostaje usunięty ze szkoły, a zwolniony stróż – przywrócony do pracy.

Felix oraz Net zauważają, że Nika ma siniaka na policzku, co skłania ich do wniosku, że jest bita przez ojca. Net pisze w tej sprawie list do prezydenta Warszawy, jednak gdy dziewczyna się o tym dowiaduje, jest przerażona – boi się oddania jej do domu dziecka. Netowi udaje się wykraść list listonoszowi. 

Felix, Net i Nika odnajdują ukryte skarby

W grudniu dzieci wyruszają z wycieczką szkolną na Kocią Skałę, do zamku. Trójka bohaterów niepostrzeżenie odłącza się w pewnym momencie od grupy, ponieważ chcą poszukiwać skarbu Świętopełka, który w końcu odnajdują. Skarb jest strzeżony przez gnoma. Tak samo czynią ze skarbem, o którym opowiada im Babcia Lusia. Staruszka twierdzi, że w czasie wojny Niemcy ukryli wielki skarb w jednym z kościołów. Dzieci postanawiają odnaleźć skarb, lecz na ruinach kościoła został wybudowany biurowiec. Dzieciaki włamują się do jego podziemi i odnajdują kosztowności, które odsyłają do rodziców Felixa. Znajduję pierścionek Babci Lusi, a Net zabiera jeszcze jeden pierścionek jako prezent dla Niki. Dziewczyna bowiem spędza u rodziny chłopaka Wigilię świąt Bożego Narodzenia, co napawa jej serce szczęściem, ponieważ nie musi być w kolejne święta sama. 

Cała prawda o Nice

W czasie ferii, klasa Felixa, Neta i Niki wyrusza do Zakopanego, gdzie orientują się, że samochód Gangu Niewidzialnych Ludzi był wcześniej również niedaleko zamku na Kociej Skale. Dochodzi do bardzo niemiłego incydentu, kiedy dzieci wyśmiewają strój i sprzęt Niki. Dziewczyna upokorzona zjeżdża szybko ze stoku i znika. Chłopcy odnajdują ją dopiero następnego dnia, okazuje się, że noc spędziła w jamie niedźwiedzia albinosa. Dziewczynka wyznaje przyjaciołom, że tak naprawdę nie jest bita w domu. Siniaka nabiła sobie przypadkowo, a jej tata nie żyje. Ona jednak utrzymuje to w tajemnicy, ponieważ dzięki temu może odbierać jego rentę oraz nie trafia do domu dziecka, którego najbardziej się obawia. Na jaw wychodzą również paranormalne zdolności dziewczynki. 

Dodaj komentarz

x