Gdzie tułał się i jakie kraje odwiedził Skawiński w poszukiwaniu pracy?

Autor: Grzegorz Paczkowski

Bohater Latarnika wiódł bardzo bogate, chociaż nieszczęśliwe życie. Imał się wielu zajęć jednak żadnego nie było mu dane pełnić do śmierci i nigdzie nie był w stanie zagrzać miejsca na dłużej. 

Australia

Skawiński pracował przy wydobyciu diamentów.

Afryka

Skawiński zatrudniony był w kopalni złota. 

Indie

W Indiach Wschodnich Skawiński został zatrudniony jako strzelec przez rząd Wielkiej Brytanii. 

Stany Zjednoczone (Kalifornia)

Przebywając w USA przyszły latarnik założył farmę, dzięki której dorobił się sporego majątku jednak wkrótce została ona doszczętnie zniszczona przez suszę. 

Brazylia

W Brazylii Skawiński próbował uprawiać handel z dzikimi plemionami, lecz pewnego razu tratwa, którą płynął, rozbiła się w trakcie rejsu po Amazonce, a on sam w pojedynkę był zmuszony do kilkutygodniowego błąkania się po amazońskiej dziczy. 

Stany Zjednoczone (Arkansas)

Bohater noweli Sienkiewicza próbował swoich sił również w kowalstwie. Założył własny warsztat, ale został zniszczony przez pożar, który strawił całe Arkansas. 

Kanada

Skawiński pełnił również wojskowe funkcje w wojskach kanadyjskich stacjonujących w Górach Skalistych. Doszło tam do wypadku, w którym został pojmany przez rdzennych mieszkańców gór i musiał być ratowany przez wojsko.

Praca na morzu

Przyszły latarnik przez kilka lat pracował również jako załogant statku, który zajmował się połowem wielorybów. Statek ten jednak uległ wypadkowi i rozbił się. 

Kuba

W stolicy Kuby, Skawiński założył i prowadził fabrykę cygar, jednak padł ofiarą oszustw finansowych ze strony swojego partnera i musiał ogłosić bankructwo. 

Aspinwall

Ostatnim przystankiem na zawodowej mapie świata Skawińskiego była niewielka osada niedaleko Panamy, gdzie objął posadę latarnika, co zostało opisane przez Henryka Sienkiewicza w jego noweli. 

Dodaj komentarz