Hobbit – główne wątki

Autor: Grzegorz Paczkowski

J. R. R. Tolkien powszechnie znany jest z tego, że jego powieści splatają się z bardzo wielu wątków, tematów, kwestii i linii fabularnych. Dzięki temu świat przedstawiony jest dużo bogatszy, a my jako czytelnicy mamy dużo więcej okazji do podziwiania wyobraźni autora który był w stanie wymyślić całą złożoną rzeczywistość. Oto najważniejsze wątki, jakie pojawiają się w jednej z jego najsłynniejszych powieści, pt. Hobbit, czyli tam i z powrotem. 

Wątek wyprawy po skarb do Samotnej Góry

Niewątpliwie głównym i najważniejszym wątkiem Hobbita jest oczywiście wyprawa Thorina Dębowej Tarczy, jego krasnoludzkiej kompanii, Gandalfa oraz Bilbo Bagginsa, do Samotnej Góry. Jest to siedziba okrutnej bestii – krwiożerczego smoka Smauga, który wiele lat temu w brutalny sposób wypędził stamtąd krasnoludy i zagarnął ich wielkie skarby. Od tamtej pory smok terroryzuje całą okolicę, niszczy pobliskie wsie, grabi miasta, morduje i pożera ludzi. Thorin Dębowa Tarcza, jako że pochodzi z królewskiego rodu, organizuje tę wyprawę w celu wypędzenia smoka i odebrania mu krasnoludzkich bogactw, ponieważ historia ta jest plamą na honorze całej jego rasy. Ostatecznie smoka udaje się zabić, Samotną Górę odzyskać i przywrócić krasnoludom ich dawne królestwo. Niestety Thorin Dębowa Tarcza przypłaca cały ten wysiłek życiem, ale umiera jak prawdziwy bohater. 

Wątek smoka Smauga

Hobbicie wątek smoka wydaje się być poprowadzony również w innej perspektywie. Jest on bowiem u Tolkiena emanacją pewnej postawy: krwiożerczej, brutalnej, aroganckiej, narcystycznej i do granic możliwości zapatrzonej w siebie, dążącej do celu po trupach. Nie jest to bez znaczenia, ponieważ postawa ta ma swoje konsekwencje, kiedy przedstawiona jest w powieści postać Władcy Miasta na Jeziorze, który kieruje się w życiu tak naprawdę bardzo zbliżonymi wartościami, co Smaug, ale dysponuje dużo mniejszą siłą. W tym wątku zawiera się również całą historia kontaktów smoków z różnymi rasami oraz tego, jak Smaug zdobył Samotną Górę i jak krwawo się w niej rządził przez wiele lat. To potępienie ślepej chciwości i ukazanie jej konsekwencji. 

Wątek Barda, jego szlachetnego pochodzenia i krainy Dal

W jednym z miast opodal Samotnej Góry żyje niejaki Bard, człowiek, który podobnie jak Thorin, pochodzi z rodu władców krainy Dal, która została zniszczona przez Smauga i ograbiona. Bard również domaga się sprawiedliwości, dlatego z całych sił walczy ze smokiem, aż w końcu udaje mu się zabić bestię strzałem w jedyne nieosłonięte pancerzem miejsce na jej ciele. Ten wątek zawiera również w sobie opis tego, że po Bitwie Pięciu Armii, Bard zostaje królem w dolinie Dal, a pod jego rządami kraj ten rozkwita, odbudowuje się szybko i staje się krainą szczęścia i dobrobytu. 

Gollum i jego skarb – magiczny pierścień

Jednym z najciekawszych wątków Hobbita jest wątek niejakiego Golluma, ponieważ historia ta ma swoją brzemienną w skutki kontynuację we Władcy Pierścieni. Gollum to pokraczny potworek żyjący w górskich jaskiniach, na którego przypadkowo natyka się w pewnym momencie Bilbo Baggins. Gollum jest groźny, lecz sprytnemu Bilbowi udaje się wymknąć, unikając pożarcia go przez wygłodniałego stwora. Najważniejsza jednak rzecz jest taka, że to właśnie Gollumowi ukradł Bilbo magiczny złoty pierścień, który okazał się później jednym z Pierścieni Mocy. Gollum był od niego w magiczny sposób uzależniony, więc o jego stracie popadł w zupełne szaleństwo z rozpaczy. 

Wątek Gandalfa i jego działalności w Śródziemiu

Mądry i potężny czarodziej jest oczywiście mocno zaangażowany w wyprawę Thorina Dębowej Tarczy, jednak widać, że to nie jedyna ważna sprawa, w którą jest zaangażowany. Niejednokrotnie zdarzało mu się opuszczać swoich towarzyszy, by pomagać innym czarodziejom w wypędzeniu Czarnoksiężnika z jego twierdzy. Dzięki temu dowiadujemy się, że w Śródziemiu rolą Gandalfa jest dbanie o porządek magiczny i walka ze złem. Jest to postać dość tajemnicza, ale nieprzejednanie dobra i budząca ogromną sympatię u czytelnika. Gandalf jest bowiem przewodnikiem, opiekunek i pomocnikiem krasnoludów i hobbita, niejednokrotnie udaje mu się uratować losy wyprawy w ostatnim momencie. 

Dodaj komentarz