Kogo, dlaczego i w jaki sposób zabiła Balladyna?

Autor: Grzegorz Paczkowski

Balladyna to tytułowa postać jednego z najsłynniejszych dramatów autorstwa Juliusza Słowackiego. Symbolizuje ona morderczą stronę ludzkiej duszy, która potrafi zawładnąć człowiekiem do tego stopnia, że przestaje on widzieć cokolwiek, oprócz własnego zysku i jest do niego w stanie dążyć nawet kosztem dobra i życia innych ludzi. Postać Balladyny może być również interpretowana jako przestroga, że każda zbrodnia pociąga za sobą kolejną, a potem jeszcze jedną, ale żadna w ostatecznym rozrachunku nie pozostanie bez konsekwencji. 

Alina

Balladyna doszła do najwyższej władzy, poświęcając przy tym życie przynajmniej sześciu osób, nie licząc tych, których życie bezpowrotnie zniszczyła. Nie wszystkich morderstw dokonała samodzielnie, niektóre zlecała innym korzystając ze swojej uprzywilejowanej pozycji oraz przebiegłości i zdolności do manipulowania ludźmi. Pierwszą osobą na tej liście jest oczywiście siostra Balladyny, Alina. Dziewczęta konkurowały pomiędzy sobą o rękę księcia Kirkora, zbierając w lesie maliny do dzbanków. Kiedy Balladyna zobaczyła, że przegrywa, wpadła w szał z zazdrości i w geście rozpaczy wyciągnęła nóż, którym zabiła swoją siostrę. Później przejęła jej dzbanek i została żoną księcia.

Gralon

Kolejną ofiarą Balladyny został Gralon, książęcy posłaniec, którego Kirkor wykorzystał, by sprawdzić lojalność swojej żony. Gralon został zabity przez nią i przez Kostryna, ponieważ księżna spanikowała, że może on poznać sekret jej pierwszego zabójstwa. W istocie była to niepotrzebna zbrodnia, a Kostryn stał się wspólnikiem Balladyny. 

Grabiec

Na krwawej liście Balladyny pojawił się również Grabiec, wiejski chłopak, pochodzący z rodzinnej wsi tytułowej bohaterki dramatu i jej siostry, Aliny. Od nimfy Goplany, w dowód wielkiej miłości otrzymał on legendarną koronę Popiela. Artefakt ten jednak niezmiernie kusił Balladynę, która zresztą uczyniła z Grabca swojego kochanka. Gdy przybył on na zamek ze swoim darem, kobieta nie była w stanie zapanować nad sobą i znów wspólnie z Kostrynem zasztyletowała nieszczęśnika. 

Pustelnik

Pustelnik był to leśny mędrzec, w gruncie rzeczy król Popiel II strącony z tronu przez brata. Zdołał on odgadnąć krwawą tajemnicę Balladyny, więc stał się dla niej bardzo niebezpiecznym i niewygodnym świadkiem. Przez to musiał zginąć przez powieszenie.

Kirkor

Kolejną makabryczną ofiarą był sam Kirkor, mąż Balladyny. „Zawinił” on tym, że pragnął sprawiedliwości i dowiedziawszy się od Pustelnika, że jest bezprawnie zdetronizowanym królem, chciał wrócić mu należny mu tron. Jednak Balladyna miała już zbyt dużą ochotę na piastowanie najwyższej godności w państwie, by móc się zgodzić na taki bieg wydarzeń. Kirkor ginie w bitwie, tajemniczo zdradzony przez Kostryna. 

Kostryn

W końcu i sam Kostryn, czyli wspólnik i jednocześnie kochanek Balladyny (z którym zresztą była w ciąży), stał się zbyt niebezpieczny, ponieważ Balladyna uświadomiła sobie, że w razie potrzeby nie zawaha się on zrobić użytku ze swojej wiedzy na temat wszystkich jej zbrodni, nawet za cenę pogrążenia siebie samego wraz z nią. Balladyna pozbawia go życia, podając mu chleb, który wcześniej przekroiła zatrutym nożem. W ten sposób dokonuje się ostatnia zbrodnia Balladyny. 

Dodaj komentarz