Laura Kościeniecka – charakterystyka

Autor: Grzegorz Paczkowski

Laura Kościeniecka to drugoplanowa postać Przedwiośnia Stefana Żeromskiego, lecz jeśli chodzi o proporcje poświęconej jej uwagi – była to zdecydowanie jedna z najważniejszych postaci kobiecych powieści. Silna, niezależna, wiedząca, czego chce i jak to osiągnąć. Piękna, pełna zarówno oszałamiającej siły, jak i delikatnego kobiecego uroku, którego nie wahała się wykorzystywać w stosunku do mężczyzn. Jedyna i niepowtarzalna. Co najważniejsze, mająca ogromny wpływ na postępowanie głównego bohatera. 

Charakterystyka Laury Kościenieckiej

Laurę Kościeniecką poznajemy razem z Cezarym Baryką, kiedy ten gości u swojego przyjaciela z czasów wojny, Hipolita Wielosławskiego, w dworku w Nawłoci. Pierwsze, co rzuca się bohaterowi w oczy to niezwykle zgrabna sylwetka kobiety, która na swoim koniu podobna jest do legendarnych amazonek. Bije z niej pewność siebie i jakaś podskórna siła. W niedługi czas później kobieta jawi się Cezaremu w dużo bardziej eleganckim wydaniu, w sukni wieczorowej, umalowana, bardzo kobieca, jednak niemniej władcza i silna. Posiada blond włosy i lazurowe oczy, spojrzenie których zapewnia o inteligencji, doświadczeniu życiowym i przebiegłości. 

Istotnie, Laura Kościeniecka była zarówno doświadczona przez życie, jak i w pewien charakterystyczny dla siebie sposób przebiegła. Mimo młodego wieku była już wdową po pewnym pisarzu, małżeństwo z którym nie należało jednak do zbyt udanych. By nie stracić majątku na rzecz dzieci swojego zmarłego męża, Laura zaręczyła się z bogatym panem Barwickim, jednak związkowi temu daleko było do narzeczeństwa z rzeczywistej miłości z obu stron. Jak więc widać, Kościeniecka była osobą wyrachowaną, która potrafiła świadomie sterować okolicznościami w swoim życiu w taki sposób, by być bezpieczną i żyć w jak największym komforcie. 

Najlepiej widać to w momencie, kiedy zawiązuje się jej romans z Cezarym Baryką. Mimo że młodzieniec zatraca się w uczuciu do pięknej arystokratki, ona nie ma zamiaru zmieniać swojego wygodnego życia, nadal chce wyjść za Barwickiego z powodu korzyści majątkowych, natomiast z Baryką pragnie utrzymywać kontakty czysto romantyczne. Kobieta dzięki swojemu wyrachowaniu potrafi wyjść cało nawet z kryzysowej sytuacji, kiedy jej romans z Baryką wychodzi na jaw – nie dochodzi wówczas do zerwania zaręczyn, choć wiele mogłoby na to wskazywać. 

Laura Kościeniecka to postać dwulicowa. Roztacza wokół siebie pozory uczciwości i normalności, ale tak naprawdę działa w sposób wyrachowany i obliczony na własny zysk, na własny komfort. Nie liczy się z uczuciami innych ludzi, trudno jest się jej zgodzić na niepowodzenie. Jest świadoma swojej urody oraz jej wpływu na mężczyzn, który wykorzystuje z dużą bezwzględnością. Jest samolubną i egoistyczną femme fatale – za jej bowiem sprawą wielu mężczyzn, w tym młody Cezary Baryka, zostaje sprowadzonych na złą drogę. Kościeniecka nie wzbudza sympatii, chociaż trudno odmówić jej ogromnej siły charakteru i samozaparcia, które umożliwiają jej osiąganie zawsze swoich celów. Nawet w sytuacjach z pozoru nie do uratowania. Jest również w Kościenieckiej pewna doza sekretu, teoretycznie wiemy o czego dąży, lecz nie zawsze jesteśmy w stanie stwierdzić, co ją motywuje. Prawdopodobnie dlatego jest to postać tak fascynująca. 

Dodaj komentarz