Lilla Weneda – streszczenie

Autor: Grzegorz Paczkowski

Żona Lecha, Gwinona, namawia męża, by pohańbić wenedzkich jeńców, a przede wszystkim odebrać Derwidowi jego harfę. Między małżonkami dochodzi do kłótni, a wściekła królowa rozkazuje oślepić króla Wenedów. Wówczas przybywają do Lechitów Gwalbert i Lilla, by błagać o uwolnienie jeńców. Gwinona lekceważy ich, jednak gdy córka króla proponuje jej układ, przystaje na niego. Jeśli Lilla uratuje swojego ojca od śmierci trzy razy, będzie mogła zabrać go do domu. Gwalbert rzuca na Lechitów klątwę. 

Po bitwie, Roza chodzi po placu boju. Napotyka tam uciekiniera, Ślaza, i wróży, że ten zabije człowieka i zabierze jego zbroję. Wróżba spełnia się bardzo szybko, zabitym okazuje się lechicki żołnierz, Salmon – ukochany wojownik Lecha, który w akcie rozpaczy obiecuje Lilli pomoc w odzyskaniu ojca. 

Dochodzi do pierwszych tortur. Gwinona każe swoim synom kamienować Derwida przywiązanego za swój warkocz do drzewa. Kiedy ten przestaje się ruszać, synowie odmawiają dalszego kamienowania, a Gwinona każe im strzelać z łuku. Sprzeciwia się temu Lech, który wytyka żonie okrucieństwo i żałuje powierzenie jej pieczy nad Derwidem. Gwinona ripostuje wytykając swoje poświęcenie, by trwać przy mężu w ciężkich czasach. Lilla błaga Gwinonę, by ta zgodziła się, że jeśli jej bracia, Lelum i Polelum, rzutem topora dadzą radę odciąć warkocz Derwida, będą mogli odejść. Braciom udaje się wykonać zadanie i odzyskują wolność. 

Do Lecha przybywa Ślaz w zbroi Salmona. Władca jest przekonany, że widzi swojego rycerza, jednak Gwinona nie wierzy w to. Władczyni wypuszczeniu braci Lilli, zaczyna lżyć Derwida, a w porywie gniewu zamyka go w wieży wypełnionej wężami. Tymczasem do wenedzkiej niewoli trafia Lechon, syn Lecha. Lilla przybywa na pomoc swojemu ojcu, a o zamku Lechitów przybywa Gwalbert, który nieświadomie spotyka się ze Ślazem, który pełni wartę w zbroi Salmona. Zakonnik daje się namówić, by przywdziać zbroję Salmona. Ślaz ucieka, a Lechici rozpoznawszy oszustwo, osadzają Gwalberta w wieży razem z Derwidem. Lilli tymczasem udaje się zahipnotyzować węże grą na harfie i Derwid po raz kolejny uchodzi cało z opresji, jednak rozwścieczona Gwinona każe zamknąć go w najgłębszym lochu, by tam skonał z głodu. 

Dodaj komentarz