Małgorzata – charakterystyka

Autor: Grzegorz Paczkowski

Małgorzata to jedna z dwójki tytułowych bohaterów powieści Michaiła Bułhakowa, pt. Mistrz i Małgorzata. Dzięki tej postaci możemy w pełni przekonać się, że – niezależnie od czasów i krajów, w których się żyje – miłość jest najważniejszą wartością dla ludzkiego życia. Bez niej nawet największe luksusy i bogactwa będą jedynie piękną, ale pustą dekoracją naszej samotności. 

Charakterystyka Małgorzaty

Małgorzata to kobieta około trzydziestoletnia. Żyje w Moskwie u boku swojego bogatego męża, za którego wyszła już wiele lat temu, bo w wieku dziewiętnastu lat. Było to małżeństwo z rozsądku, ponieważ kobieta nie kochała swojego męża. Był on jednak bardzo bogaty i sprawiał wrażenie, że może zabezpieczyć jej przyszłość, co w młodym wieku wydawało się wystarczające. Nie okazało się jednak takie po latach, ponieważ Małgorzata owszem otoczona była luksusem, służącymi, bogactwem, mieszkała w pięknej willi i nigdy niczego jej pod względem materialnym nie brakowało, jednak czuła się mimo to wszystko samotna i nieszczęśliwa. Brakowało jej bowiem miłości, której nie czuła do swojego małżonka. 

Popadała więc w coraz większy smutek i rozgoryczenie swoim losem. Była przekonana, że jej życie już zawsze będzie wyglądało w ten sam sposób. Tak było do pewnego spaceru, na który postanowiła się wybrać z naręczem żółtych kwiatów. To właśnie wtedy poznała Mistrza, w którym zakochała się od razu i bez pamięci – w dodatku z wzajemnością. Romans wybuchł bardzo intensywnie, a zakochanie szybko przerodziło się w prawdziwe, głębokie i dojrzałe uczucie. Małgorzata byłą zachwycona powieścią Mistrza, uważała go za wybitnego twórcę. Wspierała również w trudnych momentach, np. wówczas, gdy Mistrz miał problemy z wydaniem swojego dzieła. Z czasem jednak nawet ona nie była w stanie powstrzymać postępującego szaleństwa i depresji, które ogarniały Mistrza. Ten w końcu bez słowa zniknął, a Małgorzata nie mogła wiedzieć, że po prostu z własnej woli zapisał się do szpitala psychiatrycznego.

Małgorzata wpadła w rozpacz, ponieważ wszystko wskazywało na to, że utraciła miłość swojego życia. Postanowiła więc zrobić wszystko, by odnaleźć Mistrza. Okazja nadarzyła się dość szybko, ponieważ do Moskwy zawitał szatan. Zgodziła się sprzedać mu duszę, jeśli pomoże jej w odnalezieniu Mistrza. Kobieta musiała przejść gruntowną przemianę, zarówno fizyczną, jak i psychiczną, by stać się pełnowartościową służką Wolanda. Wymagał od niej pełnienia funkcji pierwszej damy na jego przerażającym szatańskim balu, co Małgorzata wykonała z najwyższą starannością. Przywileje, które zaskarbiła sobie u diabła postanowiła jednak wykorzystać w celu odnalezienia i uratowania Mistrza, co ostatecznie jej się udało. 

Małgorzata jest przykładem bohaterki, która dla miłości była w stanie zrobić absolutnie wszystko. Przez całe życie tęskniła do miłości, znała okrucieństwo życia bez niej, więc gdy już ją spotkała, nie mogła sobie darować, że ktoś znowu wydziera ją w jej rąk. Była w stanie poświęcić nawet dobro swojej duszy, by tylko odnaleźć ukochanego. Była w niej ogromna siła rozpaczy i determinacja, dzięki której ta wrażliwa i bardzo czułą dziewczyna w końcu dopięła celu i zrobiła wszystko, by znowu być ze swoim ukochanym. 

Dodaj komentarz