Mistrz i Małgorzata – bohaterowie

Autor: Grzegorz Paczkowski

Mistrz i Małgorzata Michaiła Bułhakowa to powieść, w której świat realny miesza się z magicznym, duchowym i religijnym. Powieść prezentuje wielu bohaterów, którzy są stworzeni w bardzo przekonujący sposób, a także prezentują bardzo zróżnicowane postawy życiowe i filozoficzne. 

Mistrz

Pisarz, który po wygranej na loterii zmienił swoje życie i poświęcił się wyłącznie sztuce. Bardzo wrażliwy i emocjonalny człowiek. Żyje w oderwaniu od rzeczywistości. Zakochuje się w Małgorzacie od pierwszego wejrzenia i jest w stanie zrobić wszystko dla tej miłości. Nie wytrzymuje nerwowo wstrząsu, kiedy jego powieść z powodów politycznych nie może zostać oficjalnie wydana i popada w obłęd. Samodzielnie zgłasza się do kliniki psychiatrycznej, nie chcąc narażać Małgorzaty na życie z nim w takim stanie. 

Małgorzata

Trzydziestoletnia kobieta, która od kilkunastu lat tkwi w nieszczęśliwym związku. Jej mąż jest bardzo bogaty, ale nie kocha jej, a ni ona jego, przez co Małgorzata popada w coraz większą samotność i smutek. Kiedy spotyka Mistrza zakochuje się w nim od razu i od razu wybucha w niej ogromna namiętność. Kiedy ten znika w wyniku obłędu, popada w rozpacz, lecz motywuje ją to do zrobienia absolutnie wszystkiego, by odnaleźć ukochanego, nawet do wejścia w spółkę z szatanem. Jej poświęcenie w końcu zostaje nagrodzone. 

Woland

Personifikacja samego szatana. Jest przedstawiony jako bardzo elegancki i inteligentny mężczyzna w średnim wieku. Ściąga do Moskwy razem ze swoją makabryczną drużyną, by zasiać chaos. Potrafi czytać ludziom w myślach i manipulować nimi. W zetknięciu z nim zwykły śmiertelnik nie ma żadnych szans. Mimo swoich nadprzyrodzonych umiejętności, wydaje się zaskakująco ludzki, pomaga niektórym ludziom. Dla niektórych jest bezwzględny i okrutny, ale innym potrafi okazać miłosierdzie i litość. 

Behemot

Kot z grupy Wolanda. Jego specjalnością jest wprowadzanie chaosu, zawsze jest gotowy do płatania mniej lub bardziej groźnych figli. Jest istotą inteligentną i w dyskusji trudno jest dotrzymać mu tempa. 

Korowiow

Jednej z członków szatańskiej świty. Często konsultuje różnego rodzaju pomysłu z Wolandem. Jest również inteligentny i elegancki. Jego znakiem charakterystycznym jest rozbity binokl. 

Azazello

Najbardziej przerażający demon ze świty Wolanda. 

Hella

Rudowłosa wiedźma ze świty Wolanda. 

Iwan Bezdomny

Poeta, który swoją twórczością propagował ateizm i komunizm. Skończył w szpitalu psychiatrycznym po spotkaniu Wolanda. 

Berlioz

Przewodniczący Massolitu, czyli organu państwowego decydującego o tym, jakie książki będą oficjalnie wydawane,a jakie nie. To on odrzuca propozycję literacką Mistrza. W końcu ginie pod kołami moskiewskiego tramwaju. Służbista gotowy zrobić wszystko, co mu się każe. 

Bosy

Pracownik spółdzielni mieszkaniowej. Człowiek nieuczciwy, który próbuje wykorzystywać skrawek władzy, jaki został mu powierzony. Trafia do więzienia po tym jak został wrobiony przez grupę szatana. 

Rimski

Dyrektor finansowy teatru Varietes, w którym dochodzi do spektaklu Wolanda. Po tym doświadczeniu traci zmysły i stara się uciec jak najdalej, by nie mieć nigdy już nic wspólnego z Moskwą. 

Natasza

Dziewczyna, która służy Małgorzacie, kiedy ta staje się wspólniczką Wolanda i przewodniczy na jego balu. 

Annuszka

Kobieta, która bezpośrednio przyczyniła się do śmierci Berlioza rozlewając olej na torach tramwajowych. 

Alojzy Mogarycz

Jeden z moskiewskich krytyków literackich, współpracujących z Massolitem. To on wyraził najbardziej miażdżącą opinię o powieści Mistrza, a potem nawet przejął jego mieszkanie. 

Waroniucha

Jeden z pracowników teatru Varietes, który przez samego Wolanda zostaje przemieniony w wampira. 

Żorż Benglaski

Konferansjer, który w teatrze został wyznaczony do prowadzenia pokazu czarnej magii Wolanda. 

Poncjusz Piłat

Postać historyczna, która występuje wyłącznie we fragmentach powieści Mistrza. 

Jeszua Ha-Nocri

Odpowiednik biblijnego Jezusa Chrystusa. Występuje wyłącznie we fragmentach powieści Mistrza. 

Dodaj komentarz