Motyw wędrówki i jego literackie realizacje. Omów zagadnienie na podstawie znanych Ci fragmentów Boskiej komedii Dantego Alighieri. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.

Autor: Grzegorz Paczkowski

W końcu udało mu się to, jednak na miejscu musiał zmierzyć się z tłumem zalotników, którzy próbowali wkupić się w łaski jego małżonki i zasiąść na tronie. Wygrał ten konkurs i wreszcie mógł w pełni cieszyć się odzyskanym królestwem. Odyseusz był w stanie w pełni docenić swoje zwycięstwo dzięki temu, że jego podróż do celu trwała tak długo. Jego wędrówka była procesem, który miał za zadanie ustawić w jego sercu priorytety w odpowiedniej hierarchii. 

Każda podróż nas czegoś uczy, dlatego ci ludzie, którzy wydają się wiecznie stać w miejscu i do niczego nie dążyć, najszybciej tracą motywację do działania. W powyższych przykładach widać bardzo ekstremalne przykłady tego, jak bardzo edukacyjnym procesem może być podróż. Zarówno podróż dosłowna, jak i metaforyczno-symboliczna. Niekiedy dopiero w drodze jesteśmy w stanie spojrzeć na swoje życie z dystansu i zrozumieć, co tak naprawdę jest dla nas wartościowe i ważne. To z kolei jest pierwszym krokiem do osiągnięcia szczęścia. 

Dodaj komentarz