Napisz swoje wrażenia z lektury Opowieści z Narnii. Lew, czarownica i stara szafa

Autor: Grzegorz Paczkowski

Powieść Clive’a Staplesa Lewisa, pt. Opowieści z Narnii: lew, czarownica i stara szafa to lektura, która zrobiła na mnie ogromne pozytywne wrażenie. Jest tak przynajmniej z kilku powodów. Po pierwsze, mimo że już wcześniej miałem do czynienia z literaturą fantasy, pierwszy raz spotkałem się z fabułą, w której świat fantastyczny przeplata się z rzeczywistym. Zrobiło to na mnie niesamowite wrażenie. Taki zabieg pobudza wyobraźnię i ekscytuje, bo pozwala sobie wyobrazić, że oto przejście do niesamowitego i magicznego świata może znajdować się tuż obok, nawet w czymś tak prostym jak stara, zapomniana przez wszystkich szafa. 

Po drugie, uważam, że Opowieści z Narnii to powieść bardzo mądra, z której można wyciągnąć wiele nauk możliwych do zastosowania w codziennym życiu. Oczywiście inne książki fantasy też potrafią mieć swoje dydaktyczne walory, jednak w dziele Lewisa są one podane w tak przystępny  i nienachalny sposób, że czytelnik nawet nie zauważa, że są tam przemycane. To sprawia,że po zakończeniu lektury, czytelnikowi pozostaje bardzo dobry „smak” po przeczytanej książce i chce na nowo zanurzyć się w to wspaniałe uniwersum. 

Po trzecie, Opowieści z Narnii opowiadają o ludziach młodych, z którymi dużo łatwiej jest mi się utożsamić niż z bohaterami dorosłymi. Czytając odnosi się wrażenie, że tych wszystkich niezwykłych przygód doświadczają ludzie podobni do kolegów i koleżanek ze szkolnej ławki. To pomaga uwierzyć w samego siebie i wyobrazić sobie, że na ich miejscu postąpiłoby się równie mądrze, szlachetnie, odważnie i wspaniałomyślnie. 

Po czwarte i chyba najważniejsze – Opowieści z Narnii w ogóle się nie dłużą. Są napisane przystępnym językiem, który wciąga czytelnika w fabułę od pierwszych słów. Nie sposób się przy takiej lekturze nudzić, a przecież to w literaturze jedna z najważniejszych rzeczy. Literatura ma przede wszystkim dawać rozrywkę, a dopiero w drugiej kolejności próbować przekazywać mądrości i filozofie, ponieważ jeśli książka będzie nieciekawa, nie zainteresuje czytelnika i nie dotrze on do najmądrzejszych nawet treści w niej zawartych. Dzieło Clive’a Staplesa Lewisa spełnia wszystkie kryteria bardzo dobrze napisanej powieści, z wartką akcją, wiarygodnymi pełnymi życia bohaterami i przesłaniem, które pozostaje w sercu na długi czas po zakończeniu czytania. Opowieści z Narnii to zdecydowanie jedna z moich ulubionych książek i na pewno będę polecał ją do przeczytania każdemu, kto zapyta mnie o książkę nie tylko piękną i wciągającą, lecz także pouczającą i wartościową. 

Dodaj komentarz