Pinokio – bohaterowie

Autor: Grzegorz Paczkowski

Pinokio to opowieść autorstwa Carlo Collodiego. Stworzył on historię o drewnianym pajacyku, który ożywa i z całych sił pragnie zostać prawdziwym chłopcem, choć po drodze spotyka go wiele przygód, zarówno zabawnych, jak i prawdziwie niebezpiecznych. W opowieści występują również inni bohaterowie, spotkania z którymi uczą głównego bohatera i które potrafią być nauką również dla nas, czytelników, niezależnie od wieku, w którym akurat sięgniemy po tę lekturę. 

Pinokio

Główny bohater powieści. Drewniany pajacyk, który zostaje ożywiony dzięki magicznym właściwościom drewna, z którego został wykonany. Ma bardzo wiele negatywnych cech, jest uparty, egoistyczny, próżny i zadufany w sobie. Nie docenia wielu rzeczy, które robi dla niego jego stwórca, wielokrotnie marnuje jego dary. Wynika to jednak z jego kompleksów, że nie jest taki, jak inni chłopcy, co sprawia, że czasem jest obiektem kpin i żartów. Ma jedną ciekawą właściwość – gdy skłamie, jego drewniany nos zawsze się wydłuża, co uniemożliwia mu nieprawdomówność. Posiada też dobre cechy, potrafi współczuć, wstawić się za bezbronnymi czy zapobiec przestępstwu. 

Dżepetto

Twórca Pinokia. Stary, samotny i biedny szewc i stolarz. O znajomego otrzymuje kawałek zaczarowanego drewienka. Pragnie wyrzeźbić z niego pajacyka, by w ten sposób dorobić sobie na publicznych występach. Pajacyk jednak ożywa, co zmienia podejście mężczyzny do życia. Traktuje Pinokia jak własnego syna i zmienia się dla niego. Jest w stanie oddawać mu jedzenie czy samemu cierpieć niedostatek przez poświęcenie dla chłopca, który nie zawsze potrafi to docenić. 

Majster Wiśnia

Tak naprawdę nazywał się Majstrem Antonio. Był to stary stolarz, znajomy i przyjaciel Dżepetta. Swój pseudonim zawdzięczał końcówce nosa przypominającej właśnie wiśnię. Nie wierzył w cuda, więc oddał rzekomo zaczarowaną deseczkę Dżepettowi.

Stary Świerszcz

Żyje w chatce Dżepetta i ma już ponad sto lat. Jest bardzo mądry i stara się ową mądrość przekazać Pinokiowi, który jednak nieumyślnie go zabija. Świerszcz powraca jednak jako duch. 

Dyrektor Ogniojad

Dyrektor Teatru Marionetek, do którego trafia w pewnym momencie Pinokio. Jest człowiekiem o odstraszającej aparycji. Jest ogromny, ma kruczoczarną brodę sięgającą ziemi, jego usta wyglądają jak piec i ma żółte zęby. W dodatku najczęściej pokazuje się z batem zrobionym z kocich ogonów. Jego oczy wyglądają jak rozżarzone węgle. Mimo tej aparycji potrafi się wzruszać i ulitować nad słabszymi. 

Wróżka

Wiekowa czarodziejka, która mieszka w lesie. Kocha Pinokia i stara się być dla niego matką, której nigdy nie miał. Tęskni za nim, gdy ten jest uwięziony. Obiecuje mu, że pewnego dnia uda się jej przemienić go w najprawdziwszego chłopca, tak jak marzył. 

Alidoro

Potężny pies gończy, który w trakcie pogoni za pajacykiem, zostaje przez niego uratowany. Potrafi się odwdzięczyć i również ratuje życie Pinokiowi, spłacając w ten sposób swój dług i okazując się uczciwym i zdolnym do wdzięczności zwierzęciem. 

Dodaj komentarz