Razumichin – charakterystyka

Autor: Grzegorz Paczkowski

Dymitr Prokoficz Razumichin to młody student prawa, stamtąd zresztą zna Rodiona Romanowicza Raskolnikowa, głównego bohatera powieści Dostojewskiego.

Charakterystyka Razumichina

Jest to człowiek młody, ambitny i bardzo inteligentny, odznaczający się ponadto bardzo zdroworozsądkowym podejściem do życia. Jest to człowiek wysoki i szczupły, dosyć przystojny, choć – co charakterystyczne dla ubogich studentów – niezbyt zadbany. Często chodzi nieogolony z nieuczesanymi włosami. Ubiera się proporcjonalnie do swojej zamożności, która ledwie wystarcza mu na biedne utrzymanie. Nie mąci to jednak jego umysłu, nawet największą biedę jest w stanie obrócić w żart, szuka raczej rozwiązań niż kolejnych dodatkowych problemów i komplikacji.

Razumichin ma w życiu jasno określone priorytety i trzyma się ich bezwzględnie. Pragnie ukończyć studia prawnicze, które musiał przerwać, by zarobić nieco więcej pieniędzy, ponieważ nie miał już środków na godne życie. Jest jednak pewny swego, wie, czego chce. Ma plan, by zaoszczędzić pieniądze i wrócić na ścieżkę edukacji. Oszczędzać natomiast umiał Razumichin jak nikt inny, co udowodnił kiedyś przez całą zimę nie używając ogrzewania izby, w której nocował. Był więc Dymitr Prokoficz człowiekiem o niespotykanie silnym charakterze i godnej pozazdroszczenia dyscyplinie wewnętrznej, o silnej woli. Kiedy postawił przed sobą jakiś cel, można było mieć pewność, że go osiągnie. Co szlachetniejsze, nigdy nie uciekał się do jakkolwiek nieuczciwych sposobów zdobycia pieniędzy, był wierny swoim wartościom. Połączenie pogodnego usposobienia niezależnie od warunków i sytuacji z krystaliczną uczciwością, umiejętnościami troszczenia się o słabszych, a także spolegliwość i lojalność wobec przyjaciół, czyniły z Razumichina człowieka naprawdę wyjątkowego na tle innych bohaterów Zbrodni i kary. Nie był jednak zupełnie idealny. Zdarzało mu się pod wpływem alkoholu (którego swoją drogą był w stanie wypić naprawdę dużo, ale od którego nie był w najmniejszym stopniu uzależniony) wszczynać bójki (mimo swojej niepozornej postury jest człowiekiem bardzo silnym), ale są one raczej epizodyczne. Na co dzień bowiem jest to człowiek otwarty na ludzi, sympatyczny i chętnie służący pomocą. 

Dymitr Prokoficz Razumichin jest charakterologicznym przeciwieństwem Rodiona Raskolnikowa, zawsze ponurego, skłonnego do melancholii i stanów depresyjnych, którego bieda wpędza w stan morderczej apatii. Razumichin śmieje się z przeciwności losu i wszystkie je stara się obrócić na swoją korzyść. Zdecydowanie każdy chciałby mieć takiego przyjaciela jak on. 

Dodaj komentarz