Piotr Łużyn – charakterystyka

Autor: Grzegorz Paczkowski

Piotr Pietrowicz Łużyn to drugoplanowy bohater Zbrodni i kary Fiodora Dostojewskiego.

Charakterystyka Łużyna

Jest to człowiek niejednoznaczny, trudno stwierdzić co w jego przypadku jest prawdą, a co fikcją, lub manipulacją, gdyż on sam ma niezwykle duże tendencje do kłamania na swój własny temat. Bardzo zależy mu na tym, by ludzie widzieli go w sposób, który jest dla niego wygodny, a nie w taki, który jest zgodny z rzeczywistością. Najbardziej charakterystyczną dla niego cechą jest właśnie nieszczerość i egoizm wynikający z fałszywego poczucia wyższości. 

Łużyn to człowiek czterdziestopięcioletni, choć odznaczający się nieco młodszym wyglądem. Posiada bardzo wyniosły wyraz twarzy, która okolona jest ciemnymi bokobrodami zwisającymi po bokach, co nadaje Piotrowi nieco żałosny wygląd. Farbuje włosy i starannie je układa i wyczesuje, by nie było widać siwizny wkradającej się w ich czerń. Zawsze jest bardzo elegancko ubrany, jego garderoba szyta jest na miarę, zawsze według najnowszej mody. Strojem Łużyn chce na wyrost podkreślić swój wysoki status społeczny i przewagę nad biedniejszymi członkami społeczeństwa. Jego status jest co prawda wysoki, ale wiele wskazuje na to, że nie Piotr Pietrowicz nie osiągnął go na drodze uczciwej pracy i wyrzeczeń, a dzięki szalbierstwom i nieuczciwości. Łużyn lubi podkreślać swój związek z młodzieżowymi, nowoczesnymi ideałami, ale w gruncie rzeczy ograniczają się one do egoizmu i pogardy wobec słabszych i uboższych od siebie ludzi. Nie inaczej postępuje on w przypadku Duni, siostry Rodiona Raskolnikowa, którą zechciał pojąć za żonę już po jednym spotkaniu. Propozycję zaręczyn dostarcza listownie, nie daje „ukochanej” tradycyjnego prezentu zaręczynowego, nie opłaca podróży jej i jej matki do Petersburga, nocleg załatwia im na taniej i brudnej kwaterze. Łużyn czerpie przyjemność z wywyższania się, co tylko świadczy o jego rzeczywistej małości. Jest człowiekiem błyskotliwym, potrafi manipulować innymi tak, by przekonać ich do swoich racji, nie zawsze do końca czystych. Ślub planuje również tylko po to, by móc panować nad żoną. Ostatecznie zostaje zdemaskowany i upokorzony przez Raskolnikowa, zrywa zaręczyny i wyjeżdża z miasta. 

Piotr Pietrowicz Łużyn to postać negatywna. Jest to kłamca, skrajny egoista i człowiek nieuczciwy. Charakteryzuje go pogarda i chełpliwość ze względu na swój nie do końca uczciwie zdobyty majątek. Jest więc to człowiek o miałkim charakterze, a stworzony przez niego wizerunek samego siebie jest jak wydmuszka, która bardzo łatwo potrafi ulec pęknięciu i zniszczeniu. 

Dodaj komentarz