Tango – bohaterowie

Autor: Grzegorz Paczkowski

Tango Sławomira Mrożka to utwór niezwykły. Pod względem ilości występujących w nim postaci jest to dramat kameralny, lecz każdy z bohaterów zapada głęboko w pamięć i jest równie ważny dla odpowiedniego zrozumienia całości. 

Artur

Główny bohater dramatu. Dwudziestopięcioletni student medycyny i filozofii. Jako jedyny przejawia tęsknotę za ładem, wiarą w tradycyjne wartości rodzinne i społeczne. Boleje nad tym, że w swoim domu nie ma się przeciwko czemu buntować, ponieważ jego rodzice odrzucili wszelkie zasady. Jest idealistą. Wierzy, że uda mu się przywrócić konserwatywny ład. Oświadcza się Ali, widząc w związku z nią szansę na wstąpienie na drogę ku normalności. Zakochuje się w niej z wzajemnością, jednak ich miłość skazana jest na porażkę ze względu na wszechogarniający nieporządek duchowy. Artur ginie poniósłszy dotkliwą klęskę, zostaje zabity przez Edka, swojego wroga i symbol tępej przemocy. 

Stomil

Ojciec Artura. W młodości był awangardowym artystą, który walczył ze społecznymi tabu i próbował wyzwolić się z konwenansów. W dojrzałym wieku pozostało mu niedbalstwo, powierzchowne podejście do świata i skłonność do niezrozumiałych eksperymentów artystycznych. Jest człowiekiem,który zatracił się we własnym światopoglądzie, staje się więźniem braku zasad. 

Eleonora

Żona Stomila, matka Artura. Kobieta bardzo atrakcyjna, pomimo wieku średniego. Zakochała się w Stomilu, gdyż imponowała jej jego wolność i dążenie do niezależności. Teraz jednak tęskni o miłości romantycznej, co rekompensuje sobie swobodą seksualną. Nie jest odpowiedzialną matką, również ponosi surowe konsekwencje młodzieńczego wyzbycia się wszystkich reguł. 

Eugenia

Babcia Artura, matka Eleonory. Kobieta, która również doznała wyzwolenia z przypisanej sobie społecznej roli. Mimo podeszłego wieku, ubiera się ekstrawagancko, wyraża wulgarnie, żyje po swojemu. Jest zafascynowana Edkiem, jego stylem naturalnego życia oraz dystansem do rzeczywistości. W końcu umiera, lecz nawet śmierć ma w jej wykonaniu satyryczny, groteskowy wymiar. 

Eugeniusz

Brat Eugenii. Przeciwny rozejściu się zasad i wartości. Symbolizuje pokolenie intelektualistów, którzy tęsknili za starym porządkiem, jednak nie byli w stanie o niego walczyć. Namawia Artura do pozbycia się Edka z domu. Jest tchórzliwy, potrafi działać jedynie wtedy, gdy ma poparcie w kimś silniejszym. Zawsze podporządkowuje się sile, o czym świadczy poddanie się Edkowi w kończącym dramat tangu. 

Edek

Jedyny człowiek niepochodzący z rodziny. Jest wulgarny, chamski, powierzchowny, ignoruje jakikolwiek porządek i zasady. Kieruje się naturalnym instynktem i siłą fizyczną, dlatego jest pociągający dla kobiet. Nie wtrąca się w konflikty rodzinne, dopóki nie zaczynają dotyczyć go osobiście. Kiedy trzeba, nie waha się przed użyciem siły. W końcu zabija Artura i przejmuje kontrolę nad całą rodziną. 

Ala

Kuzynka i narzeczona Artura. Osiemnastolatka, która w wyniku odebrania takiego a nie innego wychowania, jest zagubiona i pozbawiona jakichkolwiek własnych wartości. Bezmyślnie wzoruje się na Eleonorze. W relacji z Arturem jest niepewna, niezdecydowana, niedojrzała. Zdradza podstawowe braki w rozwoju emocjonalnym, lecz jest w niej tęsknota za romantyczną miłością i szczęściem. 

Dodaj komentarz