Węgiełek jest młodym człowiekiem, wszechstronnie uzdolnionym rzemieślnikiem, którego Wokulski spotyka w Zasławiu w czasie spaceru z panną Izabelą. Chłopak zostaje zatrudniony przez głównego bohatera powieści do wyrycia napisu w kamieniu, który prezesowej Zasławskiej kojarzy się z młodzieńczą miłością.
Charakterystyka Węgiełka z Lalki
Węgiełek jest człowiekiem inteligentnym, energicznym i ambitnym. Dba o własny rozwój, stara się podnosić kwalifikacje. Chwali się swoją piśmiennością, która nie była standardem wśród chłopstwa tamtego okresu. Czynił z niej zresztą użytek zarobkowy. Węgiełek był również dobrym kompanem do towarzystwa, o czym Wokulski i panna Izabela przekonują się, gdy opowiada im legendę o kowalu, kiedy ci zwiedzają ruiny zamku.
Mężczyzna mocno kontrastuje z większością ludzi przebywających w Zasławiu, tj. arystokratów, którzy nigdy nie musieli pracować, by zarobić na swoje utrzymanie. On sam nie chce niczyjej łaski – pragnie samodzielnie i dzięki własnej pracy osiągnąć swoje cele. Jest doświadczony przez życie – w pożarze traci swój warsztat, jednak mimo tragedii nie poddaje się i planuje wyjazd do Warszawy w celu dalszej nauki i zdobycia lepiej płatnej pracy.
Energiczność, pracowitość i ambicja chłopaka przypada do gustu Wokulskiemu, który postanawia mu pomóc. Dzięki wsparciu kupca Węgiełkowi udaje się szybko stanąć na nogi i osiągnąć wymarzony cel. Zdobywa nawet miłość – zakochują się w sobie z Marianną, byłą prostytutką, która – zresztą również dzięki Wokulskiemu – zmieniła swoje życie. Młodzi pobierają się, jednak po pewnym czasie przeszłość dziewczyny zaczyna ciążyć mężczyźnie na tyle mocno, że rozważa opuszczenie jej.
Węgiełek to postać pozytywna, za jej pomocą Bolesław Prus ukazuje postawę typowego pozytywisty – człowieka pracowitego, świadomego wagi wysiłku i pracy w perspektywie całego społeczeństwa. Chłopak jest przykładem na to, że praca i uczciwość zawsze w końcu zostaną dostrzeżone i odpowiednio docenione, tak jak praca i uczciwość Węgiełka zostały dostrzeżone i docenione przez Wokulskiego.