Michał Szuman – charakterystyka

Autor: Grzegorz Paczkowski

Doktor Michał Szuman jest jednym z niewielu prawdziwie oddanych przyjaciół Stanisława Wokulskiego. Chociaż jest bohaterem drugoplanowym, pełni w powieści Bolesława Prusa ważną rolę. Znamienne są zwłaszcza wypowiadane jego ustami sądy na temat zamieszkującej Warszawę mniejszości żydowskiej czy miłości Wokulskiego. Przyjrzyjmy się temu, kim jeszcze był doktor Szuman. 

Wygląd i charakter Michała Szumana

Doktor Michał Szuman to żydowskiego pochodzenia lekarz, który przyjaźni się z głównym bohaterem Lalki. Jest to człowiek raczej starszej daty. Charakteryzuje się niedużą posturą, zażółconą skórą i czarną brodą. Jest reprezentantem tzw. „inteligencji żydowskiej”, czyli grupy ludzi żydowskiego pochodzenia, która jednak nie izolowała się od społeczności polskiej. Jest człowiekiem przesiąkniętym ideałami pozytywizmu, chociaż próżno byłoby szukać w nim przesadnego entuzjazmu. Przeważa w nim sceptycyzm i chłodny dystans do świata. Jest aktywny społecznie, brał udział w powstaniu styczniowym. 

W młodości Szuman doświadczył bardzo poważnego wstrząsu psychicznego związanego z rozczarowaniem miłością, przez który próbował odebrać sobie życie. Po tym epizodzie co prawda wrócił do zdrowia, lecz już na zawsze pozostał człowiekiem zgorzkniałym i zniechęconym do egzaltacji uczuciowej. Miłość była dla niego jedynie szczególnym przejawem popędu seksualnego, rodzajem gry społeczno-towarzyskiej. Za tym przeświadczeniem szło również pogardliwe podejście do zawierania związków małżeńskich. Do wszystkich uczuć ludzkich podchodzi w sposób naukowy, chłodny, zdystansowany, ironiczny, prześmiewczy. 

Szuman – pragmatyk i przyjaciel Wokulskiego

Pod względem podejścia do świata jest Szuman przeciwieństwem Ignacego Rzeckiego – romantyka, mimo wieku wciąż targanego mocnymi uczuciami, człowieka żyjącego przeszłością i wierzącego w dawno już przebrzmiałe ideały. Szuman zdaje sobie sprawę z tego, gdzie i w jakich czasach żyje i nie próbuje wmawiać w sobie, że jest inaczej. Jego sposobem na życie jest traktowanie świata w sposób jak najbardziej pragmatyczny, Rzeckiego nazywa zresztą półgłówkiem. Miał wystarczający majątek, dzięki któremu mógł pozwolić sobie na darmowe leczenie ludzi, ale czynił to w zasadzie tylko wtedy, kiedy jakiś przypadek mógł wnieść coś do jego prywatnych badań. Nie był raczej typem lekarza kierowanego misją niesienia ludziom pomocy w potrzebie. 

Z Rzeckim łączy go natomiast przyjaźń wobec Wokulskiego i troska o niego. Zwłaszcza w momencie, kiedy miłość do Izabeli zaczyna mieć na niego coraz bardziej destrukcyjny wpływ. Szuman stara się przetłumaczyć kupcowi, że uczucie wobec Łęckiej jest z góry skazane na niepowodzenie, ponieważ arystokracja nigdy nie pozwoli na tego rodzaju mezalians, a w dodatku miłość, którą odczuwa Stanisław jest uczuciem złudnym i koniec końców niewiele wartym. Niestety zatracony w miłosnej obsesji przyjaciel nie jest w stanie przyjąć jego argumentów. 

Doktor Michał Szuman to jedna z tych postaci, dzięki której można dostrzec często wymienianą w naukowych dyskusjach panoramiczność społeczną Lalki. Dzięki jego obecności i wypowiedziom, dowiadujemy się wiele o sytuacji mniejszości żydowskiej w drugiej połowie XIX wieku w Warszawie. Sam doktor jest postacią neutralną, choć fakt, że jego przyjaźń wobec Wokulskiego jest szczera, czyni z niego bohatera szczególnego. 

Dodaj komentarz