Alegoryczność i jej znaczenie w literaturze. Omów zagadnienie na podstawie znanych Ci bajek Ignacego Krasickiego. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.

Alegoria to jeden z najsłynniejszych środków stylistycznych, stosowanych przeważnie przez tych twórców, pisarzy i poetów, którzy chcą zwrócić uwagę swoich odbiorców na pewne uniwersalne prawdy o naturze człowieka, życiu i świecie dookoła nas.

Uniwersalizm prawdy o naturze ludzkiej w bajkach. Omów zagadnienie na podstawie znanych Ci bajek Ignacego Krasickiego. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.

Bajka to gatunek dydaktyczny, który przez fakt posiadania morału ma za zadanie przekazać czytelnikowi jakąś naukę. Bajki opierają się najczęściej na metaforze, alegorii personifikacji. Bardzo popularne jest przedstawianie niektórych sytuacji i postaw ludzkich ukrytych w wizerunkach zwierząt.

Syn i ojciec – interpretacja i morał

Ignacy Krasicki uznany za „Księcia bajek polskich” za życia, również długo po śmierci utrzymuje ten status, ponieważ jego bajki są uniwersalne. Dodatkowo poczucie humoru jakie się w nich przejawia, powoduje że są one chętnie czytane na lekcjach w szkołach i analizowane, bo wywołują uśmiech na twarzach czytelników. 

Potok i rzeka – interpretacja

„Potok i rzeka” to utwór który został umieszczony w wydaniu „Bajki i przypowieści” w 1830 roku. Co się okazuje, bajka o tym samym tytule, a innej treści, znajduje się w tym zbiorze jako drugi utwór części pierwszej oraz jako utwór trzynasty w części trzeciej.

Wilk i owce – interpretacja

Bajka „Wilk i owce”, której autorem jest Ignacy Krasicki to utwór dydaktyczno – moralizatorski, mający na celu przybliżyć społeczeństwu wgląd w cechy ludzkiego charakteru, które nie do końca są pochlebne. Wręcz przeciwnie, pod postacią zwierzęcą bohaterowie tej bajki, przedstawionej w sposób satyryczny, dają możliwość by przyjrzeć się dokładnie działaniu podstępnemu i zbytniej łatwowierności, reprezentowanych cech przez wilka i owce.

Malarze – interpretacja i morał

Bajka „Malarze” została napisana przez Ignacego Krasickiego w XVIII wieku. Wtedy to popularne było malarstwo portretowe, szczególnie u osób których status społeczny był wysoki, podobnie jak posiadany przez nich majątek. Dlatego mogli oni pozwolić sobie na zlecenie portretu by uwiecznić swoją podobiznę na wiele lat. 

Szczur i kot – interpretacja i morał

Bajka „Szczur i kot” autorstwa Ignacego Krasickiego to utwór pochodzący z pierwszego tomu „Bajki i przypowieści” i ma wydźwięk satyryczny. Autor jest znany ze swojego poczucia humoru w utworach które pisze, a stosuje taki zabieg po to by przedstawić różne sytuacje w sposób zrozumiały i przystępny dla szerszego grona czytelników. Utwór jednocześnie bawi i edukuje.

x