Syn i ojciec – interpretacja i morał

Ignacy Krasicki uznany za „Księcia bajek polskich” za życia, również długo po śmierci utrzymuje ten status, ponieważ jego bajki są uniwersalne. Dodatkowo poczucie humoru jakie się w nich przejawia, powoduje że są one chętnie czytane na lekcjach w szkołach i analizowane, bo wywołują uśmiech na twarzach czytelników. 

Potok i rzeka – interpretacja

„Potok i rzeka” to utwór który został umieszczony w wydaniu „Bajki i przypowieści” w 1830 roku. Co się okazuje, bajka o tym samym tytule, a innej treści, znajduje się w tym zbiorze jako drugi utwór części pierwszej oraz jako utwór trzynasty w części trzeciej.

Wilk i owce – interpretacja

Bajka „Wilk i owce”, której autorem jest Ignacy Krasicki to utwór dydaktyczno – moralizatorski, mający na celu przybliżyć społeczeństwu wgląd w cechy ludzkiego charakteru, które nie do końca są pochlebne. Wręcz przeciwnie, pod postacią zwierzęcą bohaterowie tej bajki, przedstawionej w sposób satyryczny, dają możliwość by przyjrzeć się dokładnie działaniu podstępnemu i zbytniej łatwowierności, reprezentowanych cech przez wilka i owce.

Malarze – interpretacja i morał

Bajka „Malarze” została napisana przez Ignacego Krasickiego w XVIII wieku. Wtedy to popularne było malarstwo portretowe, szczególnie u osób których status społeczny był wysoki, podobnie jak posiadany przez nich majątek. Dlatego mogli oni pozwolić sobie na zlecenie portretu by uwiecznić swoją podobiznę na wiele lat. 

Szczur i kot – interpretacja i morał

Bajka „Szczur i kot” autorstwa Ignacego Krasickiego to utwór pochodzący z pierwszego tomu „Bajki i przypowieści” i ma wydźwięk satyryczny. Autor jest znany ze swojego poczucia humoru w utworach które pisze, a stosuje taki zabieg po to by przedstawić różne sytuacje w sposób zrozumiały i przystępny dla szerszego grona czytelników. Utwór jednocześnie bawi i edukuje.

Ptaszki w klatce – interpretacja

Bajka „Ptaszki w klatce” pojawiła się w wydanym w 1830 zbiorze „Bajki i przypowieści”. Moralizatorsko – dydaktyczna forma utworu powoduje, że staje się on uniwersalny w odbiorze. Będąc zarówno opisem stanu ducha społeczeństwa w XVIII wieku w sposób dosłowny, a także w odniesieniu do sytuacji panujących w kraju na przestrzeni lat, jak również w odniesieniu do indywidualnych przeżyć jednostki.

Lew pokorny – interpretacja

Ignacy Krasicki nazywany „Księciem Bajek Polskich” napisał ponad sto utworów wierszowanych poruszających wiele istotnych tematów w panujących, wówczas w XVIII, w społeczeństwie. Bajki te są aktualne do dziś, dlatego służą jako przykład teoretyczny w szkołach, przybliżając treścią aspekty moralności natury ludzkiej. W utworze „Lew pokorny” autor porusza temat władzy i związanych z nią działań, które mogą być różnie interpretowane wśród ludzi.