Król Maciuś Pierwszy – streszczenie

Król Maciuś Pierwszy Janusza Korczaka to powieść bardzo piękna i bardzo smutna zarazem. Opowiada o trudach dorosłości, ale też dzieciństwa i o braku porozumienia pomiędzy światami dzieci i dorosłych. Janusz Korczak stworzył świat wyłamujący się ze standardowych schematów literatury dziecięcej. Dlatego też Król Maciuś Pierwszy to lektura tak ciekawa i tak ważna, zarówno dla czytelników najmłodszych, jak i tych nieco starszych, mimo tego, co narrator zawarł we wstępie. 

Jakie są wady i zalety bycia królem? Odpowiedz na podstawie książki Król Maciuś Pierwszy

Główny bohater książki Janusza Korczaka został królem w wieku zaledwie kilku lat, co pozwala czytelnikowi wczuć się w tę sytuację z bardzo nietypowej strony, ze specyficznej perspektywy. Wszyscy wiemy, że bycie jakimkolwiek władcą, królem czy prezydentem, nie jest najłatwiejszą rzeczą. W przypadku dziecka jednak, wady i zalety piastowania tak poważnego stanowiska stają się dużo bardziej wyjaskrawione i zauważalne. 

Wyobraź sobie, że jesteś posłem i masz wystąpić na Proparze. Przygotuj wystąpienie, w którym użyjesz podanych czasowników: pragnę, chcę, marzę, potrzebuję

Szanowne Koleżanki i Szanowni Koledzy! Szlachetne zgromadzenie Proparu! W pierwszych słowach mojego przemówienie, niech mi będzie wolno podziękować za tak wielkie wyróżnienie, jakim jest możliwość wystąpienia przed tak szlachetnym zgromadzeniem i przedstawieniem kilku aspektów naszego życia, na które chciałbym zwrócić uwagę szlachetnego zgromadzenia.

Król Maciuś Pierwszy – charakterystyka

Król Maciuś to główny bohater powieści autorstwa Janusza Korczaka, pt. Król Maciuś Pierwszy. To bardzo ciekawe dziecko, które zostaje postawione w sytuacji nie do pozazdroszczenia dla niejednego dorosłego. Mimo to staje na wysokości zadania i dzielnie stawia czoła kolejnym wyzwaniom. To bohater, który udowadnia nam, że niezależnie od wieku można stać się bohaterem, a także udowodnić swoją wartość. 

Król Maciuś Pierwszy – bohaterowie

Król Maciuś Pierwszy to wybitna powieść dziecięcia autorstwa Janusza Korczaka, która pokazuje, że literaturę tego rodzaju można tworzyć w zupełnie inny sposób, niż myślano przedtem. Opowieść zawiera wiele ciekawych postaci, na postawach których możemy się uczyć. 

Napisz list do króla Maciusia o problemach współczesnych dzieci

Wielce Szanowny Królu Maciusiu, zwracam się do Ciebie z wielkim szacunkiem i pokorą, jakie należne są Twojemu światłemu stanowisku. Pozwól proszę w pierwszych słowach wyrazić moją ogromną wdzięczność w imieniu wszystkich dzieci, dla których tyle zrobiłeś w ciągu swojego panowania i robisz nadal poprzez świadectwo Twojego życia zawarte w powieści Janusza Korczaka. 

Król Maciuś Pierwszy – plan wydarzeń

Narrator informuje czytelnika o tym, że książka, którą właśnie czyta, przeznaczona jest wyłącznie dla dzieci i że dorośli nie powinni nawet próbować jej czytać, ponieważ na pewno jej nie zrozumieją tak, jak chciałby tego autor.  Król Stefan Rozumny zapada na ciężko chorobę i jest umierający. Ministrowie nie przejmują się złym stanem swojego władcy. Maciuś, syn króla, widząc postępowanie ministrów, przysięga im zemstę.