Król Maciuś Pierwszy – bohaterowie

Autor: Grzegorz Paczkowski

Król Maciuś Pierwszy to wybitna powieść dziecięcia autorstwa Janusza Korczaka, która pokazuje, że literaturę tego rodzaju można tworzyć w zupełnie inny sposób, niż myślano przedtem. Opowieść zawiera wiele ciekawych postaci, na postawach których możemy się uczyć. 

Maciuś 

Główny bohater powieści. Kilkuletni chłopczyk, dziecko pary królewskiej, wcześnie osierocony. Dziedziczy tron po zmarłym ojcu i ze wszystkich sił stara się być dobrym władcą. Jest szczery, wrażliwy i dąży do dobra i sprawiedliwości. Jest zdolny do poświęceń, bierze udział w wojnie, w czasie której wykazuje się sprytem i nie lada odwagą. Potrafi nawiązywać sojusze. Przygniata go jednak rola króla w tak młodym wieku, brakuje mu czasu na zabawę, poznawanie rówieśników, popełniane przez niego błędy zamiast nauki przynoszą klęski dla całego państwa. Kiedy zostaje wygnany, znosi to z godnością i honorem. 

Felek

Przyjaciel Maciusia, a później jego doradca na dworze, a nawet szef parlamentu i minister. Chłopiec nieco lekkomyślny i bardzo podatny na wpływy. Na wojnie od razu przyjmuje styl życia dorosłych żołnierzy, a potem daje się omamić fałszywemu dziennikarzowi. Gdy dochodzi do władzy, budzi się w nim głód i pragnie coraz większych przywilejów. Ze wszystkich tych stanów jest się jednak w stanie w porę otrząsnąć, by zrozumieć, że to przyjaźń Maciusia jest najważniejsza. Na wojnie ratuje nawet przyjacielowi życie. 

Smutny Król

To jeden z przychylnych Maciusiowi władców. Zawiera z nim sojusz i wprowadza młodego króla w meandry skomplikowanego świata polityki. Dzięki jego radom Maciuś jest w stanie uniknąć wielu niebezpieczeństw i pomyłek. To człowiek doświadczony i mądry. Dzięki niemu mały król nie zostaje skazany na śmierć, lecz na wygnanie. 

Dziennikarz

Szpieg obcego mocarstwa, który podając się za przedstawiciela mediów, stara się zasiać chaos w królestwie Maciusia. Najpierw przekabaca Felka, a potem fałszuje depeszę, w której rzekomo Maciuś miał nawoływać dzieci do wywołania rewolucji przeciwko rodzicom i dorosłym. Jego działania doprowadzają do chaosu w państwie.

Bum-Drum

Król państwa ludożerców. Prymitywny dzikus, który kieruje się w życiu wyłącznie podstawowymi odruchami biologicznymi i ślepą wiarą w religijne znaki. Nie traktuje dobrze swojej córki, traktując ją jak rzecz. W końcu wysyłają ją w klatce Maciusiowi jako prezent do ZOO.

Klu-Klu

Córka Bum-Druma. W przeciwieństwie do ojca jest bardzo inteligentną i świadomą osobą. Przywiązuje się do Maciusia po tym, jak ten odmawia strzelania do niej i uwalnia ją z klatki. Posiada własną armię, którą pomaga w wojnie Maciusia, a także broni jego samego. Przez wychowanie w dziczy jest w stanie pomóc w oswajaniu dzikich zwierząt po ucieczce z ZOO. Prawdziwa przyjaciółka Maciusia, która się od niego nigdy nie odwróciła. 

Dodaj komentarz