Król Maciuś Pierwszy – charakterystyka

Autor: Grzegorz Paczkowski

Król Maciuś to główny bohater powieści autorstwa Janusza Korczaka, pt. Król Maciuś Pierwszy. To bardzo ciekawe dziecko, które zostaje postawione w sytuacji nie do pozazdroszczenia dla niejednego dorosłego. Mimo to staje na wysokości zadania i dzielnie stawia czoła kolejnym wyzwaniom. To bohater, który udowadnia nam, że niezależnie od wieku można stać się bohaterem, a także udowodnić swoją wartość. 

Charakterystyka króla Maciusia Pierwszego

Maciuś to zaledwie kilkuletni chłopiec, który zostaje osierocony przez ojca, króla Stefana Rozumnego (matkę stracił jeszcze wcześniej). Zostaje wtłoczony w wielką machinę państwową i dziedziczy tron po ojcu, mimo że wielu ministrów jest mu nieprzychylnych i drwiło zarówno z niego, jak i z jego zmarłego ojca. Maciuś jednak zaczyna się pilnie uczyć i szybko nadrabia braki do tego stopnia, że staje się godnym partnerem do rządzenia królestwem. 

Mimo wszystkich starań, Maciuś pozostaje kilkuletnim chłopcem, co ma wpływ na jego zachowanie oraz decyzje państwowe, które nieraz są kontrowersyjne, a nawet narażają budżet państwa. Maciusiowi dokucza monotonia i oficjalność życia dworu. Nie ma czasu na zabawę, zaprzyjaźnia się wyłącznie z Felkiem. Mimo to jest dzieckiem pełnym dobrego humoru i pozytywnego nastawienia. Powoli przyzwyczaja się do pełnionej przez siebie funkcji. Chętnie się uczy, uważnie słucha starszych i korzysta z ich rad. Jest inteligentny i łatwo przyswaja wiedzę. 

Warto wspomnieć, że Maciuś był człowiekiem o szlachetnym sercu i wszystko, co robił, robił z nadzieją na sprawienie, że jego państwo będzie bardziej sprawiedliwe i bardziej szlachetne. Nie wszystkie decyzje odnosiły zamierzony skutek, ale król zawsze miał na względzie dobro i równość swoich obywateli. Maciuś bywał łatwowierny. Jako dziecku, trudno było mu zrozumieć, że nie wszyscy ludzie są mu przychylni, a niektórzy będą próbowali go wykorzystać ze względu na jego młody wiek i brak doświadczenia. Co istotne, potrafi się jednak przyznać do błędu, przeprosić i zawsze próbuje naprawić ewentualne szkody. 

Maciuś jest również bardzo honorowy i odważny. Gdy dowiaduje się o toczącej się w jego królestwie wojnie, którą zataili przed nim niesprawiedliwi ministrowie, bez wahania wraz z Felkiem udaje się na front. Robi wszystko, by dopuszczono go do walki. Nie przyznaje się do tego, że jest królem, ponieważ pragnie, by traktowano go jak zwykłego żołnierza. Jest gotowy poświęcić życie za ojczyznę, czego wielokrotnie daje dowody. Daje dowody również wielkiego sprytu, na przykład wtedy, gdy udaje zdrajcę własnej armii, by zdobyć wiedzę na temat położenia prochowni wroga, a potem móc ją zniszczyć. Dostaje się do niewoli, którą znosi godnie, lecz na szczęście zostaje z niej uwolniony. 

Maciuś posiada również spore umiejętności dyplomatyczne. Gdy królestwo potrzebuje pieniędzy, zaczyna on podróżować w poszukiwaniu funduszy i nawiązuje szereg owocnych sojuszy, np. ze Smutnym Królem, z którym się zaprzyjaźnia i od którego uczy się sztuki politycznej. Maciuś trzyma się również własnych wartości i szanuje każdego człowieka niezależnie od jego pochodzenia. Gdy trafia do królestwa ludożerców, rządzonego prze Bum-Druma, odmawia strzelania do jego córki, a gdy król przysyła mu ją w klatce, uwalnia i ją i daje miejsce na dworze, jako pełnoprawnemu człowiekowi. 

Maciuś pada ostatecznie ofiarą wielu spisków i sprzysiężeń swoich wrogów. Jego królestwo zostaje napadnięte, a on sam, zmęczony i przytłoczony nadmiarem obowiązków i odpowiedzialności, które obarczyły jego ramiona w zbyt młodym wieku, udaje się do ZOO założonego przez siebie, by czekać na rozwój spraw. Ostatecznie zostaje wygnany z własnego królestwa przez najeźdźcę. Znosi to godnie, jak przystało na prawdziwie mądrego władcę. Wie już, że to część sprawowania tak wysokiego urzędu i zachowuje się naprawdę dojrzale, mimo że spotkała go wielka niesprawiedliwość. 

Myślę, że Król Maciuś to postać, od której wszyscy moglibyśmy nauczyć się czegoś mądrego. Wszyscy, bez względu na to, w jakim wieku akurat jesteśmy. 

Dodaj komentarz