Uzasadnij dlaczego warto przeczytać książkę król Maciuś Pierwszy

Autor: Grzegorz Paczkowski

Król Maciuś Pierwszy to powieść Janusza Korczaka, która została napisana i wydana już sto lat temu, a jednak nadal pozostaje aktualna i czytając ją, można się wiele nauczyć, a także wyciągnąć wnioski, które będą jak najbardziej adekwatne do współczesności. 

Powieść Janusza Korczaka, pt. Król Maciuś Pierwszy warto jest przeczytać przynajmniej z kilku powodów. Pierwszy najbardziej oczywisty jest taki, że to po prostu piękna opowieść o dzieciństwie napisana doskonałą polszczyzną, przy której można zarówno się śmiać, jak i uronić łzę wzruszenia. Wbrew temu, co sugeruje narrator we wstępie – jest to książka dla każdego, niezależnie od wieku. 

Kolejnym argumentem za tym, że warto przeczytać tę powieść jest jej treść. Opowiada o dziecku, które zostaje głową całego królestwa. To stanowisko, z którym rzadko który dorosły potrafiłby sobie poradzić. Tutaj dodatkowo z perspektywy dziecka jesteśmy w stanie zobaczyć, jak wielkim wyzwaniem jest sprawowanie władzy i ile niebezpieczeństw oraz pułapek czeka na osoby, które chcą się tego podjąć. Na nowo więc można zdefiniować swoje rozumienie władzy.

Król Maciuś Pierwszy to również piękna opowieść o dzieciństwie, o emocjach, które człowiekowi towarzyszą, gdy ma kilka lat i o tym specyficznym pojmowaniu całego świata – pojmowaniu ciekawym, energicznym, zachłannym, witalnym – które zatraca się nieco z biegiem lat. Czytelnik ma szansę przypomnieć sobie, jak to jest patrzeć na życie przez filtr dzieciństwa, które pozbawione jest wielu niepotrzebnych pryzmatów, bagażu doświadczeń, który nieraz dużo bardziej ciąży niż pomaga żyć szczęśliwie. Przy lekturze można się więc wzruszyć i spróbować sobie wyobrazić siebie w wieku dziecięcym w świecie głównego bohatera. 

Król Maciuś Pierwszy to również ważny utwór o wartościach. O uczciwości, szlachetności, prawdomówności, przyjaźni i lojalności. O tym, jakie dobro płynie z posiadania tych cech i jakie niebezpieczeństwa stwarza ich brak. Dla pojedynczego człowieka i dla całego społeczeństwa, w którym żyje. Zło rozwija się znacznie dynamiczniej niż dobro,dobra musi być więc znacznie więcej, by mogło zatriumfować. 

Król Maciuś Pierwszy autorstwa Janusza Korczaka to powieść, którą można czytać w każdym wieku. Ba – powinno się ją czytać w różnym wieku, przynajmniej kilka razy w życiu. To bowiem jedno z tych dzieł, które możemy odczytywać zupełnie różnie w zależności od tego, jaką przyjmiemy perspektywę. Inaczej tę powieść przeczyta dziecko, a inaczej dorosły. Za każdym razem jednak będzie to na pewno bardzo wartościowa i owocna lektura, która pozostanie w naszej pamięci i sercu na bardzo długi czas i sprawi, że być może uda nam się odmienić nieco nasze patrzenie na świat, życie, swoich przyjaciół, a przede wszystkim na samych siebie. 

Dodaj komentarz