Czym dla człowieka mogą być wspomnienia? Omów zagadnienie na podstawie Lalki Bolesława Prusa. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.

Im starszy człowiek jest, tym więcej wspomnień gromadzi się w jego pamięci. Nawet osoby w podeszłym wieku, najlepiej pamiętają swoją młodość, najchętniej też wracają do wspomnień właśnie z okresu, kiedy mieli najwięcej siły, energii i zapału do życia. W przypadku niektórych starszych osób, z różnych względów, takie wspomnienia mogą być jedynym, co zostanie im na starość. Gorzkie przysłowie mówi nam o tym, że życie powinno być właśnie procesem wyrabiania sobie ciekawych wspomnień, po to, by na starość mieć co wspominać zamiast się nudzić. Problem ten poruszają również niektóre wybitne dzieła literatury polskiej. 

Motyw samotności. Omów zagadnienie na podstawie Dziadów części III Adama Mickiewicza. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.

Samotność to stan, którego raczej nikt sam z siebie świadomie nie pragnie. Owszem, miewamy w życiu okresy, w których potrzebujemy odpoczynku od ludzi i pobycia wyłącznie we własnym towarzystwie, ale to jak najbardziej zdrowa potrzeba. Samotność zaczyna się w momencie, kiedy mimo chęci, nie mamy się do kogo zwrócić, gdy potrzebujemy towarzystwa, pomocy, ciepła drugiej osoby.

Napisz rozprawkę, w której ustosunkujesz się do stwierdzenia, że zachowanie tradycji jest gwarantem przetrwania narodu. Odwołaj się do lektury obowiązkowej i wybranego utworu literackiego.

Tradycję można rozumieć na bardzo wiele sposobów. Dla jednych będzie to klasyka literatury napisanej w ojczystym języku, dla innych zwyczaje świąteczne, jakie kultywowane były w ich domach od pokoleń. Na co dzień tych wartości nie dostrzega się aż tak mocno, nie są one na pierwszym planie naszego życia. Jedna gdyby się nad tym głębiej zastanowić, to właśnie tradycja wielokrotnie ratowała nasz naród przed zagładą.

Działanie w pojedynkę czy we współpracy z innymi – co ułatwia osiągnięcie celu? Omów zagadnienie na podstawie Potopu Henryka Sienkiewicza. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.

Człowiek jest „zwierzęciem stadnym”, to znaczy, że każdemu z nas trudno jest żyć i funkcjonować w pojedynkę, w odosobnieniu. Znane są oczywiście przykłady wielkich pustelników, którzy dzięki samotności doświadczali największych wtajemniczeń egzystencjalnych. Jest jednak dużo więcej przykładów na to, że żyć absolutnie nie uciekając się do pomocy innych, do ich wsparcia.

Latarnik – streszczenie

Latarnik to jedna z najsłynniejszych nowel autorstwa Henryka Sienkiewicza. Opowiada o człowieku, na którego losie odcisnęła się historia narodu polskiego w XIX wieku, i którego ta historia, we wzruszający i podniosły sposób, odnalazła u schyłku jego życia na samym końcu świata. To opowieść o tym, że jakkolwiek daleko byśmy się udali, nigdy nie przestaniemy być tym, kim się urodziliśmy.

Przeżycie czytelnicze jako doświadczenie kształtujące człowieka. W pra­cy od­wo­łaj się do: wy­bra­nej lek­tu­ry obo­wiąz­ko­wej, in­ne­go utwo­ru li­te­rac­kie­go oraz wy­bra­nych kon­tek­stów.

Czytanie książek jest uważane za jedno z najważniejszych źródeł nie tylko wiedzy jako takiej, lecz także doświadczenia życiowego, znajomości innych ludzi oraz innych wartości duchowych. Zdarzają się takie chwile, w których to, co przeczytaliśmy absolutnie wywraca nasz dotychczasowy świat do góry nogami. Takie sytuacje wiążą nas z czytelnictwem na zawsze i bardzo często wykorzystywane są przez twórców do ukazania głębokiego związku intelektualno-emocjonalnego, jaki może się nawiązać pomiędzy człowiekiem a literaturą. 

Czy w życiu można uniknąć trudnych sytuacji? Napisz rozprawkę, w której zajmiesz stanowisko i je uzasadnisz. W argumentacji odwołaj się do lektury obowiązkowej oraz do innego utworu literackiego

Trudne sytuacje spotykają w życiu każdego z nas, bez względu na to, jak mocno staramy się ich unikać. Nie jesteśmy w stanie zapanować nad wszystkim, a zwłaszcza nad tym, jakie sytuacje i stany kreują ludzie wokół nas. Moim zdaniem w życiu nie da się uniknąć trudnych sytuacji, co postaram się udowodnić na przykładach w literatury. 

Motyw ojczyzny w literaturze – konteksty z różnych epok

Ojczyzna to kraj, w którym się rodzimy, uczymy, dorastamy. Kraj, z którego pochodzą nasi przodkowie, którego tradycją obrastamy i który uczy nas języka, w którym będziemy myśleć aż do końca życia. W ciągu tysięcy lat pisania o ojczyźnie, obrosła ona w prawdziwy ogrom znaczeń i interpretacji.

Motyw bezdomności w literaturze – konteksty z różnych epok

Bezdomność to najprościej rzecz ujmując stan, w którym dana osoba w wyniku najróżniejszych sytuacji życiowych pozbawiona zostaje stałego miejsca zamieszkania, przysłowiowego dachu nad głową. Bezdomność może być jednak rozumiana również w sposób metaforyczny, ponieważ posiadanie domu może mieć i taki wymiar.

Motyw starości w literaturze – konteksty z różnych epok

Starość jest właściwie nieodrodną częścią życia, naturalną koleją losu. Według popularnego przysłowia, wszyscy starzejemy się już od dnia swoich narodzin. Niektórzy boją się starości i związanego z nią niedołęstwa, chorób i tego, że mogą być zdani na innych. Inni pragną, by ich ciała pozostały wiecznie młode – każdą zmarszczkę traktują jak śmiertelną ranę.

Motyw szczęścia w literaturze – konteksty z różnych epok

Definicja szczęścia pozostaje do dzisiaj właściwie nieuchwytna, mimo że człowiek zastanawia się nad nią od zarania dziejów. Współcześnie mamy już tyle jego definicji, że każdy może znaleźć jakąś, która będzie odpowiadała właśnie jemu. Dla niektórych szczęściem będzie fortuna, dla innych bliskość ukochanej osoby, jeszcze ktoś inny poczuje się szczęśliwy, gdy zdobędzie najwyższy szczyt świata albo pojedzie w daleką podróż.

Motyw domu w literaturze – konteksty z różnych epok

Dom to najważniejsze miejsce dla każdego człowieka. Każdy z nas musi mieć miejsce, w którym będzie mógł czuć się bezpiecznie, w którym będzie mógł odpocząć i który pełny będzie życzliwych mu ludzi. Dom więc to nie tylko budynek, to przede wszystkim przestrzeń, w której czujemy się dobrze, gdzie możemy być naprawdę sobą bez strachu przed oceną czy złym traktowaniem.