Ojciec Goriot jako powieść realistyczna – elementy realizmu w powieści

Powieść realistyczna zaczęła w Europie święcić triumfy w okolicach połowy XIX wieku, a jednym z największych jej mistrzów był francuski pisarz Honore de Balzac, autor choćby Ojca Goriot. 

Ojciec Goriot – bohaterowie

Ojciec Goriot to powieść realistyczna Honore de Balzaca wydana we Francji w 1835 roku. Opowiada losy zwykłych ludzi, którzy mogli istnieć naprawdę. W związku z realistycznym przestawieniem ich charakterów, czytelnik może się z nimi bardzo mocno utożsamić i przejrzeć w ich postawach jak w lustrze. 

Ojciec Goriot – motywy literackie

Ojciec Goriot Honore de Balzaca to dziewiętnastowieczna powieść realistyczna, która opisuje społeczeństwo ówczesnego Paryża, który podzielony jest według statusu majątkowego. Opowieść o obłąkanym ojcu i dwóch występnych jego córkach ma w sobie wiele uniwersalnych motywów literackich. 

Ojciec Goriot – streszczenie

Ojciec Goriot to jedna z najsłynniejszych francuskich powieści realistycznych autorstwa Honore de Balzaca. Ukazuje ona nieznane oblicze Paryża i jego mieszkańców. Elity są do cna zdeprawowane i oderwane od rzeczywistości, a z ich pałacami graniczą dzielnice ubogich, którzy ledwo są w stanie związać koniec z końcem. Na tym tle autor buduje obraz ojca, który jest ślepo zapatrzony w ukochane córki.

Anastazja de Restaud – charakterystyka

Anastazja de Restaud to miano jednej z córek tytułowego bohatera powieści Honore de Balzaca, pt. Ojciec Goriot. Jest osobą interesowną, egoistyczną i jedyną wartość widzi nie w ludziach, ale w pieniądzach. Tkwi w niej jednak jakaś cząstka wrażliwości i szacunku wobec ojca, którą okazuje mimo wszystko, kiedy ten leży już na łożu śmierci.  

Obraz Paryża w Ojcu Goriot

Jak przystało na powieść realistyczną, w Ojcu Goriot Honore Balzac nie ograniczył się wyłącznie do nakreślenia panoramy społeczeństwa. Nie zapomniał również o ich otoczeniu, które odgrywa tutaj niezwykle istotną rolę. Paryż, jego atmosfera, architektura i nastrój, staje się wręcz kolejnym bohaterem powieści,który determinuje postawy ludzi i narzuca im cele i marzenia. 

Na przykładzie Ojca Goriot podaj cechy charakterystyczne realistycznej powieści europejskiej

Ojciec Goriot Honore de Balzaca to powieść, która może służyć za przykład wczesnego realizmu europejskiego w literaturze. Jej fabuła rozgrywa się w Paryżu, pod koniec drugiej dekady XIX wieku. To pod wieloma względami czas bardzo chaotyczny dla Francji, co znajduje oddźwięk w dziele.

Delfina de Nucingen – charakterystyka

Delfina de Nucingen to jedna z córek Jana Joachima Goriota, głównego bohatera i tytułowej postaci powieści realistycznej autorstwa Honore de Balzaca. To jedna z kobiet, które zostały zepsute przez nadmierną i obsesyjną miłość swojego opiekuna. 

Eugeniusz Rastignac – charakterystyka

Eugeniusz de Rastignac to główna postać powieści Honore de Balzaca, pt. Ojciec Goriot. To młodzieniec, który łączy w sobie cechy szaleńczych marzeń młodego wieku z umiejętnością rozróżnienia dobra od zła, chociaż nauka owego rozróżnienia kosztuje wiele. 

Pani de Beauséant – charakterystyka

Klara de Beauseant to jedna z drugoplanowych, ale bardzo istotnych bohaterek z powieści autorstwa Honore de Balzaca, pt. Ojciec Goriot. 

Wdowa Vauquer – charakterystyka

Wdowa Vaquer to jedna z drugoplanowych bohaterek powieści Honore de Balzaca, pt. Ojciec Goriot. Jej postać dobrze pokazuje jak wyglądało społeczeństwo Paryża klasy średniej w pierwszych dekadach XIX wieku. Jest również bolesnym świadectwem tego, jak dramatyczne i traumatyczne przeżycia mogą w nieodwracalny sposób zmienić charakter człowieka, niestety już na zawsze. 

Vautrin (Jakub Collin) – charakterystyka

Vautrin to jedna z postaci drugoplanowych w powieści Ojciec Goriot autorstwa Honore de Balzaca. Mieszka on w kamienicy razem z głównymi bohaterami.Jest dwulicowy, wiedzie podwójne życie. Okazuje się w końcu należeć do świata przestępczego i ponosi za swoje nikczemne czyny zasłużoną karę.