Vautrin (Jakub Collin) – charakterystyka

Autor: Grzegorz Paczkowski

Vautrin to jedna z postaci drugoplanowych w powieści Ojciec Goriot autorstwa Honore de Balzaca. Mieszka on w kamienicy razem z głównymi bohaterami.Jest dwulicowy, wiedzie podwójne życie. Okazuje się w końcu należeć do świata przestępczego i ponosi za swoje nikczemne czyny zasłużoną karę. 

Charakterystyka Vautrina

Vautrin jest jednym z wynajmujących mieszkania w zaniedbanej kamienicy pani Vaquer, w której mieszkają również Jan Joachim Goriot oraz Eugeniusz de Rastignac, czyli główni bohaterowie powieści Balzaca. Jest on człowiekiem tajemniczym, budzącym wiele kontrowersji oraz obiektem ciągłych plotek ze strony innych mieszańców. Zaprzyjaźnia się z Eugeniuszem i próbuje nim manipulować ze względu na swój wiek i rzekomo większe doświadczenie życiowe.

Vautrin pcha Rastignaca w ramiona samotnej i ubogiej Wiktoryny, mimo że ten nie czuje nic do dziewczyny. Vautrin ma jednak w tym własny interes. W końcu proponuje Eugeniuszowi, że zamorduje brata Wiktoryny, by dziewczyna odziedziczyła jego majątek, którym mężczyźni podzieliliby się po równo. Rastignac powoli zaczyna ulegać szatańskim namowom Vautrina. W tym samym momencie mężczyzną zaczyna się jednak interesować paryska policja. Okazuje się, że Vautrin tak naprawdę nazywa się Jakub Collin i że od dawna jest poszukiwany przez organa ścigania, ponieważ jest bardzo głęboko zanurzony w przestępcze życie Paryża. Dlatego też ukrywa się pod sfabrykowaną tożsamością. Jedna z mieszkanek kamienicy zgadza się w końcu na udział w spisku mającym doprowadzić go przed oblicze sądu. Niestety wcześniej dochodzi do zabójstwa brata Wiktryny. 

Vautrin jest człowiekiem podłym, nikczemnym i złym do szpiku kości. Jego zbrodnie i inne przestępstwa są dla niego czymś zupełnie normalnym, niemal obowiązkiem zawodowym. Nie odczuwa wyrzutów sumienia, a wszystkich ludzi dookoła siebie traktuje wyłącznie jak narzędzia do jeszcze większego wzbogacenia się i pozyskania większego majątku. Nie cofa się przed kłamstwem, manipulacją czy oszustwem. Jest egoistą i dla niego liczy się tylko jego dobro i zysk. Vautrin to człowiek przesiąknięty złem, bohater, który wzbudza antypatię swoją postawą i czynami. Ma negatywny wpływ na głównego bohatera, Eugeniusza de Rastignaca, którego również próbował wykorzystać do własnych celów. Jego postać w powieści Balzaca dowodzi, że nie da się wiecznie uciekać przed sprawiedliwością i że za każdą przewinę przyjdzie kara. 

Dodaj komentarz