Eugeniusz Rastignac – charakterystyka

Autor: Grzegorz Paczkowski

Eugeniusz de Rastignac to główna postać powieści Honore de Balzaca, pt. Ojciec Goriot. To młodzieniec, który łączy w sobie cechy szaleńczych marzeń młodego wieku z umiejętnością rozróżnienia dobra od zła, chociaż nauka owego rozróżnienia kosztuje wiele. 

Charakterystyka Eugeniusza Rastignaca

Eugeniusz de Rastignac jest młodym, dwudziestoparoletnim mężczyzną, mieszkającym w kamienicy pani Vaquer, gdzie wynajmuje tani pokój. Studiuje prawo, co umożliwił mu nadludzi wysiłek finansowy jego rodziny, w której nigdy się nie przelewało. Eugeniusz pragnie jak najlepiej skorzystać z danej mu szansy, zarówno w kwestii studiów, jak i innych swoich ambicji, a te ma ogromne. Młodzieniec planuje bowiem stać się jedną z najważniejszych postaci w najwyższych kręgach arystokratycznej elity Paryża. Jest to o tyle karkołomne zadanie, że on sam pochodzi co prawda z rodziny o szlacheckich korzeniach, ale takiej, która utraciła swój majątek. Dzięki wstawiennictwu swojej matki Eugeniusz dostaje się jednak do Klary de Beauseant, swojej dalekiej krewnej, arystokratki i ważnej persony, która wprowadza go w wyższe sfery Paryża. 

To właśnie dzięki niej Eugeniusz de Rastignac poznaje obie córki Goriota, Anastazję i Delfinę. Z tą drugą zaczyna romansować, w czym idzie za radą krewnej. Wierzy on, że świat arystokracji jest światem bezwzględnym i zmienia swoje poglądy, by stać się człowiekiem egoistycznym i dążącym wyłącznie do własnych celów. Uniemożliwia mu to jednak wrodzona uczciwość i wrażliwość oraz podatność na wpływy innych. Kiedy orientuje się w sytuacji rodzinnej Goriota, zaczyna go ona mierzić i stara się doprowadzić do pogodzenia ojca z córkami. Jednocześnie wchodzi w konszachty z przestępcą Vautrinem i rozkochuje w sobie młodą Wiktorynę. Nie zgadza się na zamordowanie jej brata, lecz nie jest w stanie odmówić wzięcia pieniędzy od Vautrina. Na zmianę więc oddala się i przybliża do swoich ideałów. 

Kiedy Goriot zaczyna umierać opiekuje się nim i robi wszystko, by pogodzić z nim córki. Nie może pogodzić się z niesprawiedliwością, jaka spotkała mężczyznę ze strony jego latorośli. Gardzi takim wyzyskiem, jednak nie potrafi odciąć się od Delfina,która w nim z kolei widzi tylko szansę na dostanie się do wyższych sfer. Kiedy Goriot umiera to właśnie Rastignac organizuje jego skromny pogrzeb.

Eugeniusz de Rastignac to postać, która uosabia młodość w pełnym jej wymiarze. Jest w nim mnóstwo ambicji, marzeń i celów, nie zdaje sobie jednak sprawy, które konkretnie mogą być dla niego właściwe, a które nie. Stara się robić wszystko jednocześnie, dlatego też ostatecznie żadna z tych rzeczy mu nie wychodzi. Porzuca studia w pogoni na łatwym prestiżem i splendorem. Pociąga go puste, ale bogate życie salonowe, dla którego poświęca swoją karierę. Daje sobą łatwo manipulować przez co stara się o względy kobiety próżnej, nastawionej wyłącznie na zysk, a nie wybiera skromnej i kochającej go, choć ubogiej, Wiktoryny. Ociera się również o uczestnictwo w nielegalnym procederze, dużo ryzykuje. Kiedy przychodzi chwila próby, potrafi jednak opowiedzieć się po stronie Goriota i towarzyszy mu w jego ostatnich chwilach. Okazuje się dobrym człowiekiem, choć ulega zagubieniu jak każdy z nas w młodości. 

Dodaj komentarz