Pani de Beauséant – charakterystyka

Autor: Grzegorz Paczkowski

Klara de Beauseant to jedna z drugoplanowych, ale bardzo istotnych bohaterek z powieści autorstwa Honore de Balzaca, pt. Ojciec Goriot. 

Charakterystyka Klary de Beauséant

Bohaterka pochodzi z klasy arystokratycznej, jest w Paryżu znaną personą,udziela się towarzysko, ma znajomości i wpływy,których nie waha się używać, gdy jest jej to potrzebne. Prowadzi snobistyczny salon kulturalno-towarzyski, do którego wstęp mają wyłącznie najbogatsi arystokraci. Wicehrabina jest również bardzo bogata.

Główny bohater powieści, Eugeniusz de Rastignac okazuje się jej dalekim krewnym, więc mimo ubóstwa Klara postanawia mu pomóc dostać się do paryskiej elity. Tłumaczy młodzieńcowi, jakie zasady i reguły panują w wyższych sferach, wprowadza go w świat pieniędzy, interesowności, fasadowych małżeństw i romansów. Kobieta świetnie zdaje sobie sprawę z tego, jak zepsute jest środowisko, w którym się obraca jednak sprawia wrażenie mającej nad tym kontrolę. Umie się doskonale odnaleźć pomiędzy podłością a szlachetnością, umie robić dobrą minę do złej gry, a swoje interesy rozgrywać zakulisowo nie zawsze czystymi metodami. 

Klara de Beauseant jest przy tym wszystkim kobietą bardzo uczuciową, wręcz nieco egzaltowaną, co nie tak rzadko zdarzało się wśród arystokratek. Od wielu lat utrzymuje nieformalne kontakty ze swoim kochankiem, jednak gdy ten porzuca ją dla innej kobiety, jej rozpacz nie zna granic. Klara musi opuścić Paryż, gdyż nie chce, by ktokolwiek widział ją w totalnej rozsypce emocjonalnej, w którą popada. 

Klara de Beauseant to postać bardzo niejednoznaczna, chociaż potrafiąca wzbudzić w czytelniku sporą dozę sympatii. Nie odwraca się od ubogiego krewnego, pomaga Eugeniuszowi spełnić jego marzenia o zdominowaniu elity Paryża, doradza mu, jakie kroki powinien podjąć. Kobieta wydaje się wrzucona w nieco okrutny świat, w którym jednak dzięki swojej wewnętrznej sile, udaje jej się utrzymać na powierzchni, choć jest to życie obciążające sumienie. Jest na pewno kobietą silną, zaradną, odważną i nie bojącą się stawiać czoła trudom życia na najwyższym poziomie. Zapracowała na szacunek, z którego obficie korzysta. Nie wstydzi się niczego, jest inteligentna i świadoma tego, jakie trudy i niebezpieczeństwa niesie ze sobą życie w jej środowisku. Z trudami tymi jednak potrafi sobie doskonale poradzić. To postać silna, samodzielna pod wieloma względami godna pozazdroszczenia, choć kontrowersyjna. 

Dodaj komentarz