Spotkanie ze słoniem Stasia i Nel
Spotkanie Stasia Tarkowskiego i Nel Rawlison ze słoniem Kingiem, jego uwolnienie i oswojenie to chyba jeden z najbardziej znanych epizodów powieści pt. W pustyni i w puszczy autorstwa Henryka Sienkiewicza.
Interpretacje wierszy i materiały do nauki
Spotkanie Stasia Tarkowskiego i Nel Rawlison ze słoniem Kingiem, jego uwolnienie i oswojenie to chyba jeden z najbardziej znanych epizodów powieści pt. W pustyni i w puszczy autorstwa Henryka Sienkiewicza.
W pustyni i w puszczy Henryka Sienkiewicza to jedna z najpopularniejszych i najistotniejszych powieści młodzieżowych i przygodowych, jakie udało się odnotować w literaturze polskiej. Dzieło na stałe weszło do kanonu lektur i od ponad stu lat wzrusza, bawi i przejmuje nowe pokolenia czytelników.
Staś Tarkowski oraz Nel Rawlison szczęśliwie żyją w Port-Saidzie pod opieką swoich ojców – inżynierów pracujących przy budowie i unowocześnianiu Kanału Sueskiego.
Dzieci (przy udziale służącego Tarkowskich – Chamisa) zostają porwane przez wyznawców proroka Mahdiego, Idrysa i Ghebra, jako karta przetargowa dla Smaina w celu wykupienia jego rodziny z rąk brytyjskich.
Pamiętam, że tamtego dnia Kali obudził mnie oraz Stasia bardzo wcześnie rano. Słońce dopiero przecierało sobie miejsce na wciąż ciemnym niebie, kiedy my już szliśmy wąską alejką pomiędzy gęstymi zaroślami wysokiej trawy.
jesteś moim ulubionym bohaterem literackim. Czytałem o Twoich przygodach w powieści pana Henryka Sienkiewicza, pt. W pustyni i w puszczy. Muszę przyznać że zrobiły na mnie ogromne wrażenie i odważyłem się napisać ten list, by ci o tym powiedzieć.
Na początku chciałabym Ci powiedzieć, jak bardzo Cię kocham i jak bardzo już za Tobą tęsknię! Chyba jeszcze nigdy nie mieliśmy tak długiej przerwy w kontakcie ze sobą, dlatego czasem mam wrażenie, że serduszko kroi mi się z tęsknoty. Mam jednak nadzieję, że ta rozłąka bardzo szybko się skończy i wreszcie znowu będziemy mogli być razem.
Chinina to substancja, która w polskiej świadomości powszechnej zyskała popularność dzięki powieści Henryka Sienkiewicza, pt. W pustyni i w puszczy. To tam główna bohaterka, Nel Rawlison, w czasie długiej i niebezpiecznej podróży po Afryce, zapadła na chorobę zwaną febrą.
Bohaterowie powieści młodzieżowo-przygodowej Henryka Sienkiewicza, pt. W pustyni i w puszczy, Staś Tarkowski i Nel Rawlison, w czasie swojej bardzo długiej i obfitującej w rozmaite przygody podróży przez Afrykę napotykali na swojej drodze bardzo różne gatunki egzotycznych zwierząt.
Moim zdaniem najciekawszą przygodą opisaną przez Henryka Sienkiewicza w jego powieści, pt. W pustyni i w puszczy, była sytuacja, w której Stasiowi Tarkowskiemu oraz Nel Rawlison udało się uratować i oswoić ogromnego słonia, którego nazwali King. To wyjątkowe wydarzenie, że dwójce dzieci udało się poskromić tak wielkie dzikie afrykańskie zwierzę, a na dodatek się z nim zaprzyjaźnić.
Przeciętny człowiek, mówiąc o pustyni ma najczęściej na myśli ogromne złoża piasku ułożonego w wydmy; miejsce o bardzo wysokich temperaturach za dnia i bardzo niskich nocą, gdzie nie występuje żadna roślinność i bardzo znikoma fauna. Takiemu wizerunkowi przeczy jednak opis Pustyni Libijskiej zamieszczony przez Henryka Sienkiewicza w powieści W pustyni i w puszczy.