Charakterystyka Jaśka z Wesela Stanisława Wyspiańskiego

Autor: Grzegorz Paczkowski

Jasiek z Wesela to postać, która z jednej strony budzi sympatię przez swoją młodzieńczą radość życia i gotowość do szlachetnego działania w każdym momencie, z drugiej litość, ponieważ porażka, którą obarcza swoje sumienie w dramacie nie powinna była stać się jego udziałem. 

Jasiek – charakterystyka

Jasiek to jeden z wiejskich chłopaków biorących udział w bronowickim weselu. Pełni funkcję drużby Pana Młodego i wywiązuje się ze swojej funkcji należycie. Bije z niego młodzieńcza energia, radość życia, wigor, witalność. Całą noc tańczy z dziewczętami. Jasiek jest człowiekiem szczerym, autentycznym, a także nieskomplikowanym, czego się nie wstydzi. Nie krępuje się przyznać, że jego największą ambicją jest zostanie bogatym ziemianinem. Nawet nie samo bogactwo jest jego celem, ile to, żeby inni widzieli to, jak bardzo jest bogaty i żeby mu zazdrościli. Symbolem tych marzeń i ambicji młodego chłopaka jest jego czapka z pawimi piórami. To jego atrybut, skarb, którego pilnuje jak oka w głowie. 

Przy całym swoim nieskomplikowaniu i przy całej swojej młodzieńczej naiwności jest Jasiek człowiekiem kochającym swoją ojczyznę i świadomym tego, w jak ciężkim położeniu się ona znalazła. To właśnie jego wybiera Gospodarz do wykonania niezwykle ważnego zadania: Jasiek dostaje polecenie poinformowania okolicznych wsi o rozpoczęciu powstania przeciwko zaborcy. Jako symbol swojego posłannictwa otrzymuje złoty róg. Jasiek podejmuje się swojej misji z zapałem, lecz szybko okazuje się, że gubi róg, kiedy wraca się po swoją ukochaną czapkę, którą strącił mu wiatr w trakcie szaleńczej jazdy na koniu. Powstanie musi zostać przełożone. 

Jasiek zgubienie złotego rogu odbiera bardzo osobiście, ma wyrzuty sumienia, że to przez niego nie dojdzie do wyzwolenia Polski,a przynajmniej nie tak szybko jak wszyscy by tego chcieli. Wina jednak nie w całości leży po jego stronie – można było wszak przewidzieć, że młody chłopak nie udźwignie ciężaru odpowiedzialności tak doniosłej misji. Jest więc do postać godna litości, ponieważ miał bardzo szlachetne chęci, ale zwyciężyła młodzieńcza nieuwaga i beztroska. Nie ulega wątpliwości, że w innych okolicznościach Jasiek mógłby się przysłużyć sprawie odzyskania przez Polskę niepodległości, jednak w tym przypadku nie sprzyjały mu okoliczności oraz brak wyobraźni dorosłych, którzy powierzyli mu misję nieadekwatną do jego możliwości i wieku. 

Dodaj komentarz