Klara Raptusiewiczówna – charakterystyka

Autor: Grzegorz Paczkowski

Klara Raptusiewiczówna to jedna z głównych bohaterek Zemsty Aleksandra Fredry. Jest to postać reprezentująca ideały młodości, witalność, szlachetność oraz szczerość uczuciową. Jest silnie skontrastowana (chociaż nie skonfliktowana) z Podstoliną, a wraz z Wacławem stanowią przeciwwagę dla starszego pokolenia bohaterów, ludzi przeważnie cynicznych, szukających w życiu jedynie zysku i satysfakcji z małostkowych konfliktów. 

Charakterystyka Klary Raptusiewiczówny z Zemsty

Klara Raptusiewiczówna jest bardzo młodą i piękną dziewczyną. Była córką brata Macieja Raptusiewicza, lecz w nieznanych czytelnikom okolicznościach została osierocona i wraz z przypadającym jej w spadku majątkiem trafiła pod opiekę Cześnika właśnie. Klara, pomimo swojego młodego wieku, jest osobą bardzo dojrzałą emocjonalnie. Jest rozważna, patrzy na świat trzeźwym okiem, z dużą dozą zdrowego rozsądku. Jest prawdomówna, szlachetna, skora do pomocy, co widać w oddaniu Podstolinie części majątku, kiedy ta skarży się na niepokój związany z brakiem zabezpieczenia finansowego na przyszłość.

Klara jest też osobą bardzo inteligentną, czego dowody daje w intelektualnym starciu z zalecającym się do niej Papkinem – tak operuje słowem i tak prowadzi dyskusję, że daje do zrozumienia nieszczęsnemu amantowi, że nie ma co liczyć na jej względy, a nawet lekko wyśmiewa jego nadmuchaną pozę, lecz czyni to wszystko tak, by za bardzo nie skrzywdzić tego, bądź co bądź, nieszczęśliwego człowieka. 

Klara jest bardzo zakochana w Wacławie Milczku, synu Rejenta – głównego wroga swojego opiekuna. Jest to uczucie szczere, szlachetne i naznaczone młodzieńczą prostotą i zaangażowaniem. Dziewczyna jest zdania, że wraz z Wacławem powinni walczyć o swoją miłość wszelkimi dostępnymi sposobami, do samego końca, pomimo konfliktu ich rodzin. Odmawia jednak, kiedy jej ukochany proponuje wspólną ucieczkę z zamku – nie chce, by ich uczucie musiało być realizowane w potajemny i nieuczciwy sposób – jest dumna. 

Klara to postać, która na tle pozostałych bohaterów Zemsty wyróżnia się swego rodzaju łagodnością charakteru i usposobienia, co jednak nie znaczy, że jest łatwowierna i naiwna. Nie pozwala wejść sobie na głowę, trzyma się mocno swoich wartości. Kocha mocno, ale nie pozwala sobie na to, by miłość przesłoniła jej godność. Nie daje sobą pomiatać w świecie rządzonym przez stałe konflikty, system sympatii, antypatii i towarzyskich intryg. Klara Raptusiewiczówna to postać, która zdecydowanie wzbudza w czytelniku dużą dawkę sympatii. 

Dodaj komentarz