Podstolina – charakterystyka

Autor: Grzegorz Paczkowski

Podstolina to postać drugoplanowa najsłynniejszego dramatu Aleksandra Fredry. Reprezentuje dojrzałą kobiecość, która nie skupia się już tak bardzo na emocjonalnych i romantycznych uniesieniach, szuka natomiast bezpieczeństwa, stateczności i stabilności. Nieraz za cenę kłamstwa i manipulacji. 

Charakterystyka Podstoliny z Zemsty

Podstolina, właściwie Hanna Czepiersińska, w momencie rozgrywania się wypadków z Zemsty była już trzykrotną wdową. Można więc domyślać się, że nie była kobietą najmłodszą, chociaż z relacji bohaterów można wnosić, że nadal cieszyła się urodą i niesłabnącym urokiem osobistym. Dzięki temu mogła sobie wciąż pozwalać na poszukiwanie kolejnego męża. Kobieta jednak swoje potrzeby miłości romantycznej miała już zaspokojone, w związku z czym tym razem szuka kogoś, kto byłby w stanie zapewnić jej bezpieczeństwo finansowe na starość. Jej bowiem jedyny majątek stanowią środki ze spadków po dotychczasowych mężach, a z jej słów można wnosić, że nie są to środki zbyt wielkie. 

Widać więc od razu, jaki cel przyświeca Podstolinie. Na podstawie tego, w jaki sposób kobieta dąży do jego osiągnięcia, można wywnioskować, że jest osobą pozbawioną skrupułów, egoistyczną, a nawet wyrachowaną. Przybywa w gościnę do Cześnika, którego wkrótce obiera za swój „cel” w sensie matrymonialnym. Jednak nie stroni ona od flirtu z innymi mężczyznami, między innymi z Papkinem czy z Wacławem, z którym – jak się okazuje – miała już wcześniej poważny, nieplatoniczny romans. Jest więc Czepiersińska osobą niestałą w uczuciach, używającą kobiecego uroku do manipulowania mężczyznami, podporządkowywania ich sobie i osiągania własnych celów i zamierzeń. Trudno jej ufać, ponieważ wszystko co robi, wydaje się podszyte staraniem się o jakąś własną korzyść. 

Podstolina jest przykładem femme fatale, która wykorzystując niewieście wdzięki, wykorzystuje mężczyzn. W gruncie rzeczy jest ona jednak bardzo samotną i przelęknioną o własny los kobietą, która wrażliwość i niepokój skrywa pod maską erotyzmu, egzaltacji emocjonalnej i pewności siebie. Jednocześnie widać, że pragnie ona prawdziwego uczucia, choć sytuacja życiowa skłania ją brutalnie do poszukiwania mężczyzn bogatych. Taka postawa razi szczególnie, kiedy jest skontrastowana z Klarą, uczciwą młodą dziewczyną, której uczucia są szczere, natura szlachetna, a usposobienie łagodne, chociaż dumne, kiedy trzeba. Podstolina tymczasem jest nieco zdesperowana i niektóre jej czyny wydają się być motywowane wyłącznie emocjami, a nie zdrowym rozsądkiem i refleksją. 

Dodaj komentarz