Wacław Milczek – charakterystyka

Autor: Grzegorz Paczkowski

Wacław Milczek to jeden z bohaterów Zemsty Aleksandra Fredry. Jest to młody człowiek, szczerze zakochany w Klarze, za którym jednak ciągną się pewne młodzieńcze występki, których dopuszczał się w wielkim mieście, gdzie przebywał na naukach zanim zakochał się w Klarze. 

Charakterystyka Wacława z Zemsty

Wacław Milczek to, jak nietrudno się domyślić, syn Rejenta Milczka. Jest to przystojny młodzieniec, który do niedawna przebywał na studiach w Warszawie. Po powrocie z nauk do zamku ojca (a w zasadzie do części zamku jego ojca), spotkał Klarę, w której z wzajemnością zakochał się od pierwszego wejrzenia. Jego uczucie było szczere i pełne pasji, jednak do zamku przybyła również Podstolina, która okazała się dawną znajomą Wacława. Wyszło przy okazji na jaw to, jak Wacław spędzał czas studiując, mianowicie hulał, ile tylko mógł, w dodatku podawał się za litewskiego księcia Rodosława, by zyskać zainteresowanie ze strony kobiet. Teraz tłumaczył się młodzieńczym zaślepieniem i chęcią studenckiego wygłupu. Dla miłości Klary jest w stanie wyrzec się wszystkiego. Uczucie dwojga młodych jednak nie może być zrealizowane, ponieważ ich rody znajdują się w stanie śmiertelnego konfliktu. 

Wacław jest niecierpliwy, nie chce uzależniać swojego szczęścia z Klarą od utarczek starszego pokolenia, więc proponuje ukochanej ucieczkę, a w zasadzie porwanie, jednak Klara studzi jego zapał. Wacław wykazuje się wielokrotnie odwagą graniczącą z brawurą, a także sprytem. Dzieje się tak na przykład wówczas, gdy przekupuje on Papkina, by ten wziął go w niewolę, a tak naprawdę zaprowadził do domu Cześnika, by ten mógł rozmówić się z opiekunek Klary osobiście. Zapędza się nawet do pomysłu pojedynkowania się z Raptusiewiczem. W imię swojego uczucia potrafi się również postawić swojemu apodyktycznemu i dwulicowemu ojcu, który w pewnym momencie pragnie go wyswatać z Podstoliną, żeby tylko po raz kolejny zrobić na złość Cześnikowi. 

Wacław Milczek jest postacią zdecydowanie pozytywną. Owszem, dowiadujemy się, że na studiach nie zachowywał się przesadnie uczciwie, ale widać również,że uczucie do Klary zmieniło go z beztroskiego studenta w dojrzałego i świadomego swoich obowiązków wobec ukochanej mężczyznę. Widać, że zależy mu na Raptusiewiczównie i jest w stanie naprawdę dużo poświęcić, by ich uczucie mogło się rozwijać bez przeszkód, co w końcu mu się udaje. Postawa i zachowanie Wacława w Zemście jest godne podziwu i szacunku. To bohater, który zdecydowanie wzbudza w czytelnikach bardzo dużo sympatii. 

Dodaj komentarz