Hobbit, czyli tam i z powrotem to powieść fantastyczna autorstwa Johna Ronalda Ruela Tolkiena, w której po raz pierwszy pojawiła się postać hobbita, Bilbo Bagginsa. Po raz pierwszy, lecz nie po raz ostatni. Historia bowiem miała swoją kontynuację w epickiej i legendarnej trylogii pt. Władca Pierścieni. I choć głównym bohaterem kolejnych książek nie był już Bilbo tylko jego kuzyn Frodo, to jednak stary hobbit pojawia się w nich i odgrywa tam niepoślednią rolę. Oto dalsze losy Bilbo Bagginsa!
W powieści Hobbit, czyli tam i z powrotem rozstajemy się z poczciwym Bilbem Bagginsem, kiedy wraca on do rodzinnego Shire’u po wielkich przygodach i Bitwie Pięciu Armii. Zastaje tam niemiłą niespodziankę, gdyż okazuje się, że nie było go tak długo, że jego rodzima społeczność uznała go za martwego. Co za tym idzie, większość jego majątku została zlicytowana. Pozostawiono mu na całe szczęście jeszcze dom-norę w Bag End, a wynagrodzenie za pomoc i udział w wyprawie krasnoludów pozwoliło mu nie przejmować się zbytnio utraconymi w licytacjach ruchomościami. Bilbo Baggins nie odnajduje już wspólnego języka z innymi hobbitami, a przynajmniej nie w takim stopniu, jak miało to miejsce przed wyprawą – jego perspektywa i doświadczenie są już dużo większe. Bilbo czas spędza głównie na odpoczynku, spisywaniu wspomnień, a także na utrzymywaniu kontaktów z ludźmi i elfami. Spędza w ten sposób dziesiątki lat i wkracza w wiek podeszły, który postanawia spędzić z dala od swoich rodzinnych stron, w których bardzo trudno mu się już odnaleźć. W tym celu wyprawia huczne przyjęcie w Bag End w swoje 111. urodziny (a także w 33. urodziny Froda Bagginsa, swojego kuzyna), w czasie którego przemawia, a potem… znika, używając do tego magicznego pierścienia – pamiątki po wyprawie pod Samotną Górę.
Jedynie czarodziej Gandalf wie, co się stało i udaje mu się przekonać Bilba, by ten przed opuszczeniem Shire, przekazał pierścień Frodowi, gdyż on sam może zostać na starość pochłonięty przez hipnotyzującą siłę magicznego artefaktu. Bilbo Baggins bardzo niechętnie, ale jednak się zgadza, po czym bez dłuższej zwłoki wyrusza do Rivendell, czyli idyllicznej krainy elfów. Tam spędził około dwóch dekad, aż znowu było mu dane spotkać się ze swoim kuzynem, kiedy ten był już powiernikiem pierścienia. Bilbo uczestniczył wówczas w radzie u Elronda (przywódcy elfickiego), na której ukonstytuowała się Drużyna Pierścienia. Sam ze względu na podeszły wiek, nie był w stanie uczestniczyć w wyprawie, ale przekazał Frodowi przedmioty, które miały zmniejszyć ryzyko, m.in. miecz ostrzegający przed zbliżającymi się orkami oraz niezniszczalną kolczugę. Obie te rzeczy to pamiątki po wyprawie, którą Bilbo odbył w młodości wraz z Thorinem Dębową Tarczą i kompanią jego dzielnych krasnoludów.
Później spotykamy Bilba już tylko raz, pod sam koniec trylogii Władcy Pierścieni. Jest już wtedy bardzo starym hobbitem (uważanym wręcz za najstarszego żyjącegoprzedstawiciela swojej rasy) i udaje się w swoją ostatnią podróż do Szarych Przystani wraz z Frodem, Gandalfem i Elrondem, gdzie ma dożyć swoich dni. Wówczas czytelnicy mają kontakt ze słynnym Bilbo Bagginsem po raz ostatni.