Felix, Net i Nika oraz gang niewidzialnych ludzi Rafała Kosika to powieść, która porusza bardzo wiele ważnych wątków, które są aktualne w dzisiejszym świecie, dlatego trudno jest wyciągnąć z niej jeden konkretny morał. Jest ich więcej. Przede wszystkim książka ta uświadamia czytelnikowi to, jak wielką wartość ma przyjaźń. Odnalezienie ludzi, którzy będą nas akceptować takimi, jakimi jesteśmy, a także wspierać niezależnie od wszystkiego to najważniejsza i najmocniejsza siła napędowa ludzkiego życia, która sprawia, że wszystko staje się możliwe.
Przestrogą wynikającą z powieści jest na pewno nieprzewidywalność postępu technologicznego. Człowiek dąży do posuwania technologii naprzód, tworzy sztuczną inteligencję, lecz nie zawsze jest w stanie przewidzieć do czego doprowadzi jego wynalazek. Zarówno pan Polon, jak i pan Bielecki konstruują i programują maszyny, które pomagają ludziom, lecz na przykład Morten, przywódca Gangu Niewidzialnych Ludzi pokazuje, że tego rodzaju zaawansowane eksperymenty mogą zwrócić się przeciwko ludzkości.
Innym morałem powieści Rafała Kosika może być myśl, że zawsze warto podążać za tym, co podpowiada nam serce. Nawet w edukacji, ponieważ nikt nie wie tak dobrze jak my, jakie posiadamy talenty i do czego zostaliśmy stworzeni. System edukacji nie zawsze jest w stanie wykorzystać naszych talentów, tak jak nie był w stanie tego zrobić w przypadku Felixa, Neta oraz Niki.