Jak Pinokio zamienił się w osła?

Autor: Grzegorz Paczkowski

Pinokio to tytułowy bohater powieści młodzieżowej Carla Collodiego. Był to drewniany pajacyk, który ożył,bo był stworzony z magicznego kawałka drewna. Był zagubiony w rzeczywistości, niesforny i niechętny do grzecznego zachowania, co często wpędzało go w kłopoty i prowadziło nie tylko do zabawnych, ale też zatrważających przygód. Jego największym marzeniem było zostanie prawdziwym chłopcem. 

Pewnego razu dobra wróżka obiecała mu, że spełni jego marzenie. Pinokio zaczął zapraszać swoich znajomych na ucztę jaka miała zostać wydana z tego powodu. Szczególnie długo nie mógł odnaleźć Knota. Znalazł go dopiero na strychu pewnej chaty, gdzie ten czekał na woźnicę, który miał go zabrać o krainy zabawek. Zaprosił Pinokia, by do niego dołączył i po pewnym czasie, Pinokio się skusił, mimo iż cały czas w pamięci miał obietnicę złożoną dobrej wróżce. 

Pinokio i Knot dotarli do beztroskiej krainy i przebywali tam całe miesiące, bawiąc się i leniuchując. Pewnego jednak razu odkryli, że obaj zarazili się oślą gorączką. Zaczęły rosnąć im sterczące uszy i ogony. Z początku ich to bawiło, jednak choroba postępowała i w końcu zmuszeni byli chodzić na czworaka, a potem całkowicie zmienili się w osły. Finał historii był bardzo przykry, ponieważ Pinokio, już w swojej oślej postaci, został sprzedany do cyrku, gdzie miał czekać go okrutny los zabawiania tłumów sztuczkami i tresurą. 

Dodaj komentarz