Ludzie bezdomni Stefana Żeromskiego to jedna z najsłynniejszych powieści tego autora. Przedstawił on bowiem swoją epokę w bardzo realistyczny sposób, dzięki czemu możemy się dowiedzieć tego, jacy byli prawdziwi ludzie ponad sto lat temu.
Spis treści
Tomasz Judym
Główny bohater powieści. Pochodzący z ubogiej rodziny lekarz, wykształcony zagranicą. Idealista zdeterminowany, by pomóc jak największej ilości chorych i potrzebujących oraz zmienić niefunkcjonalny system opieki zdrowotnej na ziemiach polskich. To człowiek wrażliwy, oddany swojemu zawodowi, który traktuje jak misję. Nie chce, by nawet osobiste szczęście przeszkodziło mu w jej wypełnieniu, dlatego też odrzuca miłość Joanny Podborskiej, którą zresztą sam również kocha.
Joanna Podborska
Młoda, piękna i inteligentna kobieta, która pracuje jako guwernantka w bogatych domach. Posiada trudną przeszłość, została wcześnie osierocona, przeżyła zesłanie i śmierć jednego z braci, a rugi wyjechał zagranicę. Jest wrażliwa i dobra, ma szerokie zainteresowania. Jest samowystarczalna jednak marzy o założeniu rodziny. Zakochuje się w Tomaszu Judymie z wzajemnością i robi wszystko, by ich małżeństwo doszło do skutku, jednak zostaje przez doktora ostatecznie odrzucona. Jest nieszczęśliwa, ponieważ los rzuca jej pod nogi dużo więcej kłód, niż zdołałby znieść przeciętny człowiek.
Wiktor Judym
Brat Tomasza. Potężny mężczyzna, który para się wymagającą pracą w fabryce stali. Ma żonę, Teosię, oraz dzieci, Franka i Karolinę. Jest zmęczony swoim życiem, ubóstwem i ciężką pracą. Jest odpowiedzialny i zdolny do poświęceń dla swojej rodziny. Działa w konspiracji patriotycznej. Ma pretensje do Tomasza za to, że ten został zabrany z ich patologicznego domu, a Wiktorowi nie została dana szansa na lepsze życie i zdobycie wykształcenia. Za namową brata wyjeżdża do Szwajcarii, by poprawić swój byt, gdzie ściąga po jakimś czasie całą swoją rodzinę.
Inżynier Korzecki
Znajomy Tomasza Judyma z czasów studiów we Francji. Mężczyźni spotykają się po latach, gdy inżynier proponuje Judymowi pracę w kopalni. Korzecki jest młody, przystojny, inteligentny i zamożny. Zmaga się jednak z zaburzeniami psychicznymi, nerwicą i ciągłymi lękami, które powoli odbierają mu siły do życia. Jest wrażliwy i czuły na niesprawiedliwość i nieszczęście ludzkie. Nie odmawia pomocy. Ostatecznie nie wytrzymuje swoich problemów i popełnia samobójstwo.
Pani Niewiadzka
Właścicielka uzdrowiska w Cisach, które odziedziczyła po zmarłym mężu. Sprawuje opiekę nad dwoma wnuczkami, Wandą i Natalią, którymi opiekuje się Joanna Podborska.
Natalia Orszeńska
Wnuczka pani Niewiadzkiej, wcześnie osierocona. Siedemnastoletnia piękna dziewczyna, w której podkochuje się Judym. Wkrótce jednak bierze potajemny ślub z Karbowskim. Jest dobrą osobą, która nie ucieka od pomocy innym potrzebującym.
Wanda Orszeńska
Młodsza siostra Natalii, zaprzyjaźnia się ze swoją opiekunką, Joanną Podborską.
Węglichowski
Dyrektor uzdrowiska w Cisach, w których praktykę rozpoczyna Tomasz Judym. Gdy widzi, jak wielkich zmian domaga się młody lekarz, odwraca się od niego. Człowiek interesowny i wykonujący swój zawód w bardzo powierzchowny sposób.
Leszczykowski
Prezes Cisów. Człowiek, który do bardzo wysokiej pozycji społecznej doszedł własną ciężką pracą.
Karbowski
Ukochany Natalii Orszeńskiej. Lekkoduch i hazardzista, który stracił cały swój majątek. Człowiek nieodpowiedzialny, za którym ciągną się porażki wywołane jego niedojrzałością.