Wiktor Judym – charakterystyka

Autor: Grzegorz Paczkowski

Wiktor Judym to postać z powieści Stefana Żeromskiego, pt. Ludzie bezdomni. Jest bratem głównego bohatera, Tomasza, który może przeglądać się w nim jak w lustrze. Ich relacja świadczy o tym, że braterstwo to zjawisko nie zawsze lekkie, przyjemne i łatwe do zrozumienia. 

Charakterystyka Wiktora Judyma

Wiktor Judym to straszy brat Tomasza. Mężczyźni spotykają się, kiedy Tomasz powraca do Polski, jednak ich relacje nie są jednoznacznie dobre. Wiktor jest potężnie zbudowanym mężczyzną, którego sam wygląd zdradza ogromną tężyznę fizyczną. Jest jednak zaniedbany, ma zmierzwioną brodę i przekrwione, zmęczone oczy. Jest tak dlatego że pracuje on na bardzo wymagającym stanowisku w fabryce stali. Pracuje niezwykle ciężko, by utrzymać rodzinę, jednak płaci za to cenę ogromnego wyczerpania. Jego żona, Teosia, również pracuje, dorabia w fabryce cygar, by oboje mogli utrzymać swoje dzieci, Franka i Karolinę. Z rodziną mieszka jeszcze ciotka Pelagia, która pomaga w opiece nad dziećmi. 

Wiktor nie jest nastawiony do Tomasza przyjaźnie. Ma do niego żal o to, że w dzieciństwie został adoptowany przez ciotkę, w czasie gdy on musiał zostać z ojcem alkoholikiem. Nie otrzymał również szans na zdobycie wykształcenia i lepsze życie. Podchodzi do sprawy bardzo jednoznacznie, mimo że adopcja Tomasza wcale nie oznaczała aż tak lepszego życia. 

Wiktor jest człowiekiem przygaszonym i bardzo znużonym sytuacją życiową w jakiej się znalazł. Dzięki Tomaszowi jednak odnajduje w sobie siły, by spróbować zmienić życie swoje i swojej rodziny na lepsze. Wyjeżdża do Szwajcarii, a jako że jest rzetelny i pracowity dostaje szybko lepiej płatną pracę. Nie tylko w końcu ściąga do siebie całą rodzinę, lecz planuje potem wyjazd do Ameryki, która wówczas jawiła się jako ziemia obiecana. 

Wiktor był również patriotą, o czym świadczyło jego zaangażowanie w działalność konspiracyjną. To bohater pozytywny. Posiadał wizerunek silnego mężczyzny, który jednak nie daje za wygraną i dla dobra swojej rodziny jest w stanie znieść największy nawet wysiłek. Jego postać budzi podziw. Dobrze, że ostatecznie odnajduje w sobie zapał, by spróbować zmienić swoje życie na lepsze, ponieważ wielu ludzi na jego miejscu zapewne w ogóle nie podjęłoby takiej próby. 

Wiktor Judym to postać pozytywna, którą jak najbardziej da się polubić i współodczuć wszystkie jego problemy, pretensje i dylematy życiowe. Jego postawa bliska jest życiu zwykłych ludzi. 

Dodaj komentarz