Madame – bohaterowie

Autor: Grzegorz Paczkowski

Madame Antoniego Libery to powieść skupiona na relacji dwójki głównych bohaterów. Relacji szczególnej, bardzo intensywnej i niejednoznacznej. Wszystkie inne postaci, jakkolwiek ważne, pojawiają się jednak wyłącznie w tle głównej historii. 

Madame

Po wielu poszukiwaniach okazuje się, że ma na imię Wiktoria. Nauczycielka języka francuskiego oraz nowa dyrektorka jednego z warszawskich liceów, w którym do matury przygotowuje się główny bohater powieści. Kobieta trzydziestoletnia, bardzo dostojna, elegancka i tajemnicza, przy tym surowa i nieprzejednana dla swoich uczniów. Wyróżnia się wyglądem i sposobem bycia spośród innych kobiet. Ze względu na swój temperament nazywana nawet „Królową Śniegu”. Budzi zainteresowanie. Jest intelektualistką i osobą obytą w świecie – pochodzi z zagranicy. Wydaje się zdystansowana do świata i ludzi, jednak pod maską obojętności kryje się wrażliwość i głęboka uczuciowość. Jest skłonna do pomocy i dostrzega w swoim uczniu obiecującego inteligenta.

Główny bohater

Uczeń liceum, maturzysta o umiejętnościach i zdolnościach ponadprzeciętnych jak na swój wiek. Młodzieniec interesuje się historią, kulturą, bardzo dużo czyta, słucha muzyki jazzowej, źle widzianej w tamtych czasach. Fascynuje się swoją nauczycielką, gdyż symbolizuje ona dla niego wszytko, czego chciałby spróbować, a czego odmawia mu się ze względu na ustrój. Dzięki swojej determinacji jednak udaje mu się jednak zdobyć zaufanie kobiety i zaprzyjaźnić się z nią na lata. Później jednak ich drogi rozchodzą się, chociaż dla młodego mężczyzny nauczycielka już zawsze będzie kojarzyła się z pewnym bardzo ważnym momentem w jego życiu. 

Rożek

Jeden z kolegów z klasy głównego bohatera, niepokorny uczeń liceum, wichrzyciel, który wzbudza kłótnię na lekcji francuskiego. 

Maksymilian

Ojciec Madame, postać wspomniana jedynie w opowieściach. Bezkompromisowy i inteligentny człowiek, który całe życie poświęcił ochronie swojej rodziny. Był niezłomny jeśli chodzi o poglądy, nawet kiedy po wonie trafił z powrotem do Polski, za co został aresztowany i ślad po nim zaginął. 

Pan Konstanty

Przyjaciel rodziny głównego bohatera. Pochodzi ze starszego pokolenia, dlatego jest w stanie w interesujący sposób opowiadać o historii i rozprawiać na ten temat z chłopakiem. Wraz ze swoim synem pomaga również młodzieńcowi dotrzeć do kolejnych informacji na temat Madame. 

Dodaj komentarz