Mit o Heraklesie – streszczenie

Autor: Grzegorz Paczkowski

Herakles to zdecydowanie jedna z najpopularniejszych postaci z całej mitologii greckiej. Pół-bóg, heros, legendarny mocarz, który przeniknął do popkultury na tyle mocno, że właściwie oderwał się od swojego oryginalnego pochodzenia. Pamiętać jednak należy, skąd Herakles się wziął, ponieważ jest bohaterem wielu bardzo ciekawych mitów, podań i opowieści. 

Mit o Heraklesie – streszczenie krótkie

Herakles był synem Zeusa i Alkmeny, pół-bogiem obdarowanym niebywałą siłą fizyczną i – niestety – morderczym instynktem, co wielokrotnie przysporzyło mu kłopotów. Jako dziecko był w stanie zadusić dwa ogromne węże, które miały go zabić. W szkole zamordował swojego nauczyciela, lecz zrehabilitował się walcząc w obronie Teb. Zamordował żonę, którą tym sposobem zdobył, a także swoje dzieci. Odkupił swoje grzechy wykonując dwanaście prac dla króla Myken, lecz stale powracał do nadużywania siły i przemocy. Umarł w męczarniach, kiedy Dejanira nasączyła jego koszulę fałszywą krwią centaura. 

Mit o Heraklesie – streszczenie szczegółowe

Herakles był pół-bogiem, herosem, owocem miłości Zeusa, władcy Olimpu i Alkmeny, ziemskiej królowej. Zeus wziął małego Heraklesa na Olimp, by ten mógł zyskać nieśmiertelność, jednak spotkał się z niechęcią Hery. Zazdrosna bogini próbowała pozbyć się chłopca podrzucając mu węże do kołyski, lecz dziecko bez problemu zabiło dwie bestie. Herakles był raczej topornym młodzieńcem, lecz odznaczał się nieludzką siłą i brakiem skrupułów w pozbawianiu ludzi życia z błahych powodów, przez co został wygnany z Teb. Jego uzbrojenie stanowiła zbroja Ateny, miecz Hermesa, kołczan Hefajstosa, strzały Apolla, a także maczuga oraz wyprawiona skóra lwa zabitego własnymi rękami. Po wojnie w obronie ojczystych Teb, Herakles został za swoje męstwo wynagrodzony ręką księżniczki. W pewnym momencie nie zapanował nad swoimi nerwami i zabił zarówno ją, jak i potomstwo, które mu dała. Gnany wyrzutami sumienia udał się do wyroczni w Delfach. Pytia poradziła mu, że może otrzymać odkupienie zatrudniając się u króla Myken. Król Eurysteusz dał Heraklesowi do wykonania dwanaście słynnych prac, czyli zadań niemożliwych do wykonania dla normalnego człowieka, a i dla herosa problematycznych. Najsłynniejsze z nich to zabicie hydry, uprzątnięcie stajni Augiasza oraz zdobycie złotych jabłek z ogrodu Hesperyd. Herakles podołał wszystkim misjom. Niedługo później Herakles zamordował braci kobiety, z którą chciał się ponownie ożenić. W dodatku zdemolował świątynie Pytii i pojedynkował się z Apollinem. Zbulwersowany zachowaniem syna Zeus, wysłał Heraklesa na okres trzech lat na dwór królowej Omfali, gdzie heros był upokarzany najgorzej na świecie. Kolejną jego miłością była zazdrosna Dejanira, która próbowała przywiązać go do siebie za pomocą krwi centaura. Uprała koszulę herosa w krwi, która okazała się okrutną trucizną, przez którą Herakles umierał w potwornych męczarniach, aż dokonał samospalenia. Po śmierci został zabrany na Olimp. 

Dodaj komentarz