Opisz treść pieśni wykonywanych w Konradzie Wallenrodzie i określ, jakie pełnią funkcje

Autor: Grzegorz Paczkowski

Konrad Wallenrod to powieść poetycka autorstwa Adama Mickiewicza. Jak na dzieło romantyczne przystało, utwór nie jest zbudowany na zasadzie chronologicznej, a w fabułę, przerywaną często retrospektywami, wplecione są pieśni. Utwory wykonywane przez różnych bohaterów pełnią w poemacie specyficzną rolę. Ubogacają świat przedstawiony, wyjaskrawiają kontekst sytuacji, w których biorą udział bohaterowie, wreszcie wyrażają jednostkowe emocje i uczucia. 

Pieśń wajdeloty

Najsłynniejszą pieśnią pochodzącą w Konrada Wallenroda jest właśnie pieśń wajdeloty Halbana, starego litewskiego mędrca i wędrownego barda, który wraz z głównym bohaterem przebywa na dworze krzyżackim i jako jedyny zna sekrety Wallenroda – jest jego powiernikiem. To właśnie dzięki jego pieśni w młodym Konradzie budzi się świadomość tożsamości narodowej, uświadamia sobie, że przecież płynie w nim litewska krew, a to, że znalazł się, wychowywał i dojrzewał na dworze krzyżackim, jest jedynie brutalnym zrządzeniem losu. Kiedy Wallenrod dochodzi już do wysokich dystynkcji, Halban wykonuje pieśń na uczcie. Pieśń opowiada o losach Litwy, jej pięknie oraz skomplikowanej historii. Jej funkcją jest podtrzymanie ducha walki w Konradzie Wallenrodzie, który poświęcił całe swoje życie i osobiste szczęście, by spróbować uratować ojczyznę przed totalną zagładą ze strony Krzyżaków. 

Pieśń Aldony

Aldona była litewską księżniczką, która zakochała się z wzajemnością w Konradzie Wallenrodzie i wyszła za niego za mąż. Kiedy jej ukochany zdecydował się wrócić do Zakonu, by całym swoim życiem spróbować go zwalczyć, popadła w rozpacz. Nie mogła bez niego żyć, a jednocześnie nie mogła pozostawać blisko niego, by nie narazić go na zdemaskowanie i śmierć. Kazała się więc zamurować w wieży, znajdującej się nieopodal siedziby Wallenroda, by przynajmniej w ten sposób być blisko niego. Wiodła żywot pustelniczy. Jej pieśń skupia się głównie na żalu i cierpieniu spowodowanym złamanym sercem. Aldona również jest rozerwana, ponieważ wie, że jej ukochany poświęca swoje życie w imię przyszłości ojczyzny ich obojga. Nie potrafi jednak pogodzić się z faktem, że jej szczęście skończyło się tak szybko. Jej pieśń służy oddaniu całej rozpaczy, z którą musi się zmagać każdego dnia. 

Pieśń o dwóch rzekach

To pieśń, która w metaforyczny sposób ukazuje losy miłości Konrada Wallenroda i Aldony. Opowiada o Litwince, która zakochała się w cudzoziemcu. Jest to odwołanie do pary kochanków, ponieważ Wallenrod, choć był Litwinem, mógł być uważany za cudzoziemca, przez wychowanie się wśród Krzyżaków. Miłość kochanków jest porównana do splotu dwóch rzek litewskich – Niemna i Wilii.

Dodaj komentarz