Opowieść wigilijna – bohaterowie

Autor: Grzegorz Paczkowski

„Opowieść wigilijna” to dzieło Charlesa Dickensa. Angielski pisarz przedstawił przemianę Ebenezera Scrooge’a pod wpływem odwiedzin fantastycznych duchów w przeddzień wigilii bożego narodzenia.

Ebenezer Scrooge

Właściciel kantoru. Scrooge to człowiek chciwy, skąpy, zgorzkniały, unikający kontaktu z innymi, nieczuły na problemy i potrzeby innych, pozbawiony empatii, sfrustrowany i bardzo samotny na własne życzenie. Gromadzenie dóbr doczesnych całkowicie przesłoniło jego życiową perspektywę do tego stopnia, że na drodze do większego zarobku potrafił bez problemu i żadnych wyrzutów sumienia krzywdzić innych ludzi. Unikał swojej jedynej rodziny, źle traktował ludzi, z którymi się stykał. Po wizycie duchów zmienia się, zaczyna dostrzegać, że do tej pory podążał niewłaściwą drogą. Zmienia swoje nastawienie i próbuje naprawić błędy. Odnawia więzi rodzinne i przestaje traktować pieniądze jako cel sam w sobie. Staje się otwarty na ludzi i robi, co w jego mocy, by im pomóc. Staje się dużo lepszym człowiekiem. 

Jakub Marley

Dawny wspólnik Scrooge’a, panowie wspólnie zakładali kantor, lecz Jakub Marley zmarł przed siedmiu laty. Za życia był bardzo podobny pod względem charakterologicznym do Ebenezera Scrooge’a. Był chciwy, skąpy, najbardziej liczył się dla niego pieniądz, nie szanował ludzi, był samolubny i egoistyczny. Odwiedza swego dawnego przyjaciela jako duch obarczony mnóstwem portfeli, skarbonek i portmonetek, co okazuje się jego karą za życie w przesadnym przywiązaniu do pieniądza. Przybywa, by ostrzec Ebenezera przed podobnym potępieniem. 

Robert Cratchit

Kancelista w kantorze Scrooge’a. Człowiek biedny, który trzyma się jedynego źródła zarobku, jakie mu pozostało, mimo braku szacunku ze strony pracodawcy, ponieważ ma na utrzymaniu żonę i szóstkę dzieci, z czego najmłodsze jest ciężko chore. Mimo to mężczyzna nie załamuje się, wykonuje swoje obowiązki rzetelnie, a do pracodawcy zwraca się z szacunkiem. W takim sposób wypowiada się o nim również, kiedy nie ma go w pobliżu, co czyni go bardzo honorowym. 

Tim

Syn państwa Cratchitów, który od urodzenia jest chory i musi chodzić o kulach. Jest jednak bardzo dobrym i kochanym dzieckiem, na którego leczenie rodzice nie mają jednak pieniędzy. 

Fred

Fred to siostrzeniec Ebenezera, którego ten nie lubi, gdyż przypomina mu on o śmierci ukochanej siostry zmarłej w połogu. Człowiek, który poradził sobie z trudnym dzieciństwem i został pogodnym i radosnym człowiekiem. Znalazł miłość swojego życia i założył szczęśliwą rodzinę. Zawsze pamięta o Scrooge’u w czasie świąt i zaprasza go do siebie do domu, jednak zawsze zostaje oddalony. Mimo to  domowym zaciszu mówi o swoim wujku dobrze, tłumaczy go przed rodziną, odwodzi od oceniania go i życzy mu odmiany charakteru. 

Duchy

Duch Poprzednich, Duch Teraźniejszych i Duch Przyszłych Świąt Bożego Narodzenia. Nawiedzają Ebenezera Scrooge’a tuż po wizycie Jakuba Marley’a, by ukazać mężczyźnie z różnych perspektyw, co traci on sam nie uczestnicząc w Świętach Bożego Narodzenia, ale przede wszystkim odcinając się od ludzi i skupiając się na bezsensownym ciągłym gromadzeniu pieniędzy. Pokazują mu również jak inni cierpią nie otrzymując od niego pomocy, której on nawet by nie poczuł. Odwiedziny duchów na tyle wstrząsają Ebenezerem, że ten w trybie natychmiastowym postanawia zmienić i przebudować cały swój system wartości i całe życie. 

Dodaj komentarz